Show Information

  • Top shows - most popular shows on our websites
  • Recent - recently added or updated tickets

London Shows

Archive

  • iUKTDb the searchable performing arts archive database

Transport for London

Top London Shows

Top London shows sorted in our popularity order. Alphabetical listings of shows, concerts, opera, ballet and dance can be found at the bottom of the page.

ALL MUSICALS

13 (The Ambassadors Theatre)
35mm (The Other Palace)
42nd Street (Theatre Royal Drury Lane)
An American in Paris (Dominion Theatre)
Annie (Piccadilly Theatre)
Bat Out of Hell (London Coliseum)
Beautiful - The Carole King Musical (Aldwych Theatre)
Blink of an Eye (The Lion and Unicorn Theatre)
Britney Spears: The Cabaret (The Other Palace)
Committee - The Public Administration and Constitutional Affairs Committee Takes Oral Evidence on Whitehall's Relationship with Kids Company (Donmar Warehouse)
Dangerous Daughters (Bridewell Theatre)
Disney's Aladdin (Prince Edward Theatre)
Dreamgirls (Savoy Theatre)
Everybody's Talking About Jamie (Apollo Theatre)
Evita (Phoenix Theatre)
Fever Pitch the Opera (Union Chapel)
Five Guys Named Moe (General)
Follies (Olivier)
Footloose (Peacock Theatre)
Fun Home (The Young Vic)
Hair (The Vaults)
Half a Sixpence (Noel Coward Theatre)
Hamilton (Victoria Palace Theatre)
He Shoots! He Scores! (Above the Stag Theatre)
Hershey Felder as Iriving Berlin (The Other Palace)
Imaginary (The Other Palace)
Ishq (Sadler's Wells Theatre)
Jesus Christ Superstar (Open Air Theatre)
Kinky Boots (Adelphi Theatre)
Kiss Me, Kate (London Coliseum)
Lanza (Bridewell Theatre)
Les Miserables (Queen's Theatre)
Lipstick on your Collar (Leicester Square Theatre)
Lovestuck (Cockpit Theatre)
Lysistrata - A Musical Adaptation (Bridewell Theatre)
Maestro (The Other Palace)
Mamma Mia! (Novello Theatre)
Maria Morena (The Lion and Unicorn Theatre)
Matilda the Musical (Cambridge Theatre)
Motown The Musical (Shaftesbury Theatre)
Nativity The Musical (Eventim Apollo)
Ordinary Days (Bridewell Theatre)
Persuasion (The Shaw Theatre)
Pinocchio (Lyttelton)
Priscilla - Queen of the Desert (Bridewell Theatre)
Romantics Anonymous (Shakespeare's Globe Theatre)
Salad Days (Union Theatre)
Saro The Musical (The Shaw Theatre)
School of Rock - The Musical (New London Theatre)
Scientology (The Lion and Unicorn Theatre)
Showstopper! The Improvised Musical (Lyric Theatre)
Some Lovers (The Other Palace)
South Pacific (Cadogan Hall)
Stop (Cockpit Theatre)
Sunday In the Park With George (The Other Palace)
The Adventures of Pinocchio (The Ambassadors Theatre)
The Book of Mormon (Prince of Wales Theatre)
The Hired Man (Union Theatre)
The Lion King (Lyceum Theatre)
The Little Beasts (What Happens to Naughty Children) (The Other Palace)
The Phantom of the Opera (Her Majesty's Theatre)
The Quentin Dentin Show (Tristan Bates Theatre)
The Time Machine (Crazy Coqs Cabaret)
The Toxic Avenger (Arts Theatre)
The Woman in White (Charing Cross Theatre)
Thrill Me: The Leopold & Loeb Story (Arcola)
Thriller Live! (Lyric Theatre)
Top Hat (Bridewell Theatre)
Wicked (Apollo Victoria Theatre)
Wilde Creatures (Vaudeville Theatre)
Yank the Musical (Charing Cross Theatre)
Young Frankenstein (Garrick Theatre)

ALL PLAYS

#Hashtag Lightie (Arcola)
A Boy Named Sue (The King's Head Theatre)
A Christmas Carol (Old Vic Theatre)
A Day by the Sea (Southwark Playhouse)
A Destiny with Death (Cockpit Theatre)
A Friend's Story (Shakespeare's Globe Theatre)
A Girl in School Uniform (Walks Into A Bar) (The New Diorama Theatre)
A Midsummer Night's Dream (The Rose Playhouse)
A Sockful of Custard (White Bear)
A Tale of Two Cities (Open Air Theatre)
A Woman of No Importance (Vaudeville Theatre)
Ad Libido (Pleasance)
Adventures in Wonderland (The Vaults)
Against (Almeida Theatre)
Agent of Influence: The Secret Life of Pamela More (Drayton Arms Theatre)
Alan, We Think You Should Get a Dog (Theatre503)
Albion (Almeida Theatre)
Alice's Adventures Underground (The Vaults)
All In (The New Diorama Theatre)
All the Little Lights (Arcola)
All's Well that Ends Well (Shakespeare's Globe Theatre)
Am I if? (The Lion and Unicorn Theatre)
Amadeus (Olivier)
An Instinct for Kindness (White Bear)
An Offer You Can't Refuse (The Hen and Chickens Theatre)
Angel (Arcola)
Angels in America - 2 Play Day (Lyttelton)
Angels in America - Part One: Millennium Approaches (Lyttelton)
Angels in America - Part Two: Perestroika (Lyttelton)
Antony and Cleopatra (Barbican Centre)
Anything That Flies (Jermyn Street Theatre)
Apologia (Trafalgar Studios)
Around the World in 80 Days (Cadogan Hall)
As You Like It (Shakespeare's Globe Theatre)
Austentatious - An Improvised Jane Austen Novel (Leicester Square Theatre)
B (Royal Court - Jerwood Theatre)
Bad Roads (Royal Court - Jerwood Theatre)
Barber Shop Chronicles (Dorfman Theatre)
Beast (Southwark Playhouse)
Beautiful Little Fools (Cockpit Theatre)
Beginning (Dorfman Theatre)
Between a Man and a Woman (The Lion and Unicorn Theatre)
Big Cat (Pleasance)
Black Love Matters (Cockpit Theatre)
Black Men Walking (Royal Court - Jerwood Theatre)
Blank (Bush Theatre)
Blue Print (The Lion and Unicorn Theatre)
Bodies (Royal Court - Jerwood Theatre)
Bold Knights of Britain (The New Diorama Theatre)
Boom (Theatre503)
Boris Got Bu**ered/Ramazanland is Freedomland (The King's Head Theatre)
Boudica (Shakespeare's Globe Theatre)
Bullish (Camden People's Theatre)
Burnt Toast (Courtyard Theatre)
Cannonball (Theatre503)
Cat on a Hot Tin Roof (Apollo Theatre)
Catastrophists (White Bear)
Cell Mates (Hampstead Theatre)
Close Up (Pleasance)
Coming Clean (The King's Head Theatre)
Common (Olivier)
Consumables (The King's Head Theatre)
Continuity (Finborough)
Contractions (The New Diorama Theatre)
Cook (Bush Theatre)
Cookies (Theatre Royal Haymarket)
Coriolanus (Barbican Centre)
Cry, Blueberry (Cockpit Theatre)
Daisy Pulls if Off (Park Theatre)
Dangling (Southwark Playhouse)
Dessert (Southwark Playhouse)
Destination Planet Earth! (Cockpit Theatre)
Diary of One Who Disappeared (Arcola)
Disco Pigs (Trafalgar Studios)
Dolphins and Sharks (Finborough)
Doubt, A Parable (Southwark Playhouse)
Dr Marigold (The Lion and Unicorn Theatre)
Eglantine Whitechapel: Supernatural Detective (The New Diorama Theatre)
Ego (The Lion and Unicorn Theatre)
Empanada Loca (The Other Palace)
Engine Brake (The New Diorama Theatre)
Extravaganza Macabre - A Tale of Villainy & Valour in Victorian London (BAC)
Finding Nana (Soho Theatre)
Fishskin Trousers (Park Theatre)
Fossils (The New Diorama Theatre)
Fran & Leni (The King's Head Theatre)
Frankenstein (Bridewell Theatre)
Funeral Meats (The King's Head Theatre)
Gate (Cockpit Theatre)
Girl From the North Country (Old Vic Theatre)
Girls & Boys (Royal Court - Jerwood Theatre)
Goats (Royal Court - Jerwood Theatre)
Gone Off (Cockpit Theatre)
Good Girl (Old Red Lion)
Grimly Handsome (Royal Court - Jerwood Theatre)
Gundog (Royal Court - Jerwood Theatre)
Gypsy Queen (The King's Head Theatre)
Half Breed (Soho Theatre)
Hamlet (Park Theatre)
Hamlet (The Harold Pinter Theatre)
Hanna (Arcola)
Happy (The King's Head Theatre)
Harry Potter and the Cursed Child - Part One & Part Two combined entry (Palace Theatre)
Harry Potter and the Cursed Child - Part One (Palace Theatre)
Harry Potter and the Cursed Child - Part Two (Palace Theatre)
Heather (Bush Theatre)
Heisenberg - The Uncertainty Principle (Wyndham's Theatre)
Hijabi Monologues (Bush Theatre)
Holding the Man (Above the Stag Theatre)
Hot Mess (The Lion and Unicorn Theatre)
How (Not) To Live in Suburbia (Soho Theatre)
How to Win Against History (The Young Vic)
I Loved Lucy (Arts Theatre)
I Remember (Pleasance)
In Event of Moone Disaster (Theatre503)
Ink (Almeida Theatre)
Ink (Duke of York's Theatre)
Insignificance (Arcola)
Instructions for American Servicemen in Britain (Jermyn Street Theatre)
It Made Me Consider Me (The New Diorama Theatre)
Jamie Saves the World (Old Red Lion)
Jane Eyre (Lyttelton)
Jekyll and Hyde (The Ambassadors Theatre)
Jelly (Cockpit Theatre)
Judith - A Parting From the Body (Arcola)
Julius Caesar (Barbican Centre)
Julius Caesar (Bridge Theatre)
Just to Get Married (Finborough)
King Kong - (a comedy) (The Vaults)
King Lear (Shakespeare's Globe Theatre)
Kings (The New Diorama Theatre)
Knives in Hens (Donmar Warehouse)
Labour of Love (Noel Coward Theatre)
Lady Day at Emerson's Bar and Grill (Wyndham's Theatre)
Lady Windermere's Fan (Vaudeville Theatre)
Late Company (Trafalgar Studios)
Le Grand Mort (Trafalgar Studios)
Leaf (The Lion and Unicorn Theatre)
Left My Desk (The New Diorama Theatre)
Let Me Play The Lion Too (The Pit, Barbican Centre)
Lions and Tigers (Shakespeare's Globe Theatre)
Loot (Park Theatre)
Love Letters to Asia (Camden People's Theatre)
Macbeth 360 (Cockpit Theatre)
Macondo (BAC)
Man to Man (Wilton's Music Hall)
Mary Stuart (Duke of York's Theatre)
Me and Robin Hood (Royal Court - Jerwood Theatre)
Mendoza (Southwark Playhouse)
Mengele (Theatre503)
Minefield (Royal Court - Jerwood Theatre)
Miss Julie (Jermyn Street Theatre)
Mistero Buffo (The New Diorama Theatre)
Monkey Wedding (The Lion and Unicorn Theatre)
Monologues of a Tired Nurse (The Lion and Unicorn Theatre)
More More More (Pleasance)
Mosquitoes (Dorfman Theatre)
Mrs Orwell (Old Red Lion)
Much Ado About Nothing (Shakespeare's Globe Theatre)
Mum! (The Lion and Unicorn Theatre)
Murder, She Didn't Write (Old Red Lion)
My Mind is Free (Waterloo East Theatre)
My Mum's a Twat (Royal Court - Jerwood Theatre)
My Name is Harry Worth (The Lion and Unicorn Theatre)
My Name is Rachel Corrie (The Young Vic)
NSFW (The Lion and Unicorn Theatre)
Napoleon Disrobed (Arcola)
Nassim Plays (Bush Theatre)
Nassim (Bush Theatre)
Natural Causes (Bridewell Theatre)
Neighbourhood Watch (The Lion and Unicorn Theatre)
Nell Gwynn (Bridewell Theatre)
Network (Lyttelton)
Nightfall (Bridge Theatre)
Nina - A Story About Me and Nina Simone (The Young Vic)
No One Will Tell Me How to Start a Revolution (Hampstead Theatre)
Nothing to Perform (Cockpit Theatre)
Odd Man Out - Rabbitskin/Diary of a Welshcake (The Hope Theatre)
Of Kith & Kin (Bush Theatre)
Oliver Twist (Open Air Theatre)
Oslo (Lyttelton)
Oslo (The Harold Pinter Theatre)
Osmo (Southwark Playhouse)
Otelo (Southwark Playhouse)
Othello (The Ambassadors Theatre)
Our Ladies of Perpetual Succour (Duke of York's Theatre)
Out of the Darkness (Waterloo East Theatre)
Outlaws to In-laws - Happy and Glorious/Mister Tuesday/Reward/1984/Princess Die/Brothas/The Last Gay Play (The King's Head Theatre)
P.A.T.S. (The Lion and Unicorn Theatre)
Parliament Square (Bush Theatre)
Pilgrimmage (The Lion and Unicorn Theatre)
Pluto (Cockpit Theatre)
Pluto (The King's Head Theatre)
Police Cops in Space (The New Diorama Theatre)
Posting Letters to the Moon (Jermyn Street Theatre)
Pravda (Bridewell Theatre)
Prism (Hampstead Theatre)
Promozioni (The Lion and Unicorn Theatre)
Queen Anne (Theatre Royal Haymarket)
Questions of Terrorism and Repression (The Lion and Unicorn Theatre)
Rabbits (Park Theatre)
Ramona Tells Jim (Bush Theatre)
Remedies - A Ballad of Broken Britain/Soundbite (Bread and Roses)
Rhapsodes (Old Red Lion)
Rita, Sue and Bob Too (Royal Court - Jerwood Theatre)
Road (Royal Court - Jerwood Theatre)
Saint George and the Dragon (Olivier)
Scorch (Soho Theatre)
Secret Life of Humans (The New Diorama Theatre)
Secrets (The Lion and Unicorn Theatre)
Shahar Speaks (Theatre503)
Sheep (White Bear)
Shit-Faced Shakespeare: Much Ado About Nothing (Leicester Square Theatre)
Sid & Viv (Theatre503)
Skewed Judgement (White Bear)
Skin Deep (The Lion and Unicorn Theatre)
Some Guys Have All the Luck - The Rod Stewart Story (Leicester Square Theatre)
Sophie (The Lion and Unicorn Theatre)
Sparky TKO: Mansplaining (The Lion and Unicorn Theatre)
Spring Awakening (The Lion and Unicorn Theatre)
St*pid F*cking K*ds (The New Diorama Theatre)
Still Ill (The New Diorama Theatre)
Stories from the Circle (The Lion and Unicorn Theatre)
Summer and Smoke (Almeida Theatre)
Suzy Storck (The Gate Theatre)
Swansong (The King's Head Theatre)
Tales from the Trundle (Bridewell Theatre)
Tales from the Trundle (Courtyard Theatre)
Testosterone (The New Diorama Theatre)
The Ballad of Reading Gaol (The Lion and Unicorn Theatre)
The Blinding Light (Jermyn Street Theatre)
The Brothers Size (The Young Vic)
The Captive Queen (Shakespeare's Globe Theatre)
The Comedy About a Bank Robbery (Criterion Theatre)
The Community (The Lion and Unicorn Theatre)
The Dark Room (Theatre503)
The Diary of a Nobody (The King's Head Theatre)
The Divide - Part 1 (Old Vic Theatre)
The Divide - Part 2 (Old Vic Theatre)
The Edge (The Lion and Unicorn Theatre)
The Ferryman (Gielgud Theatre)
The Firm (Hampstead Theatre)
The Great Gatsby (Arts Theatre)
The Hound of the Baskervilles (Jermyn Street Theatre)
The House (Bread and Roses)
The Iliad (The Lion and Unicorn Theatre)
The Importance of Being Earnest (The Lion and Unicorn Theatre)
The Inheritance (The Young Vic)
The Jungle (The Young Vic)
The Kite Runner (Playhouse Theatre)
The Knitting Pattern (Theatre503)
The Knowledge (Charing Cross Theatre)
The Lady from the Sea (Donmar Warehouse)
The Majority (Dorfman Theatre)
The Mayor of Casterbridge (BAC)
The Mentor (Vaudeville Theatre)
The Mosquito and The Bear (The Lion and Unicorn Theatre)
The Mousetrap (St Martin's Theatre)
The Nether (Bridewell Theatre)
The Only Thing a Great Actress Needs is a Great Play and the Desire to Succeed (Southwark Playhouse)
The Play That Goes Wrong (Duchess Theatre)
The Provoked Wife (The Hope Theatre)
The Pursuit of App-iness (The Lion and Unicorn Theatre)
The Rain God (Pleasance)
The Red Lion (Trafalgar Studios)
The Retreat (Park Theatre)
The Revlon Girl (Park Theatre)
The Rivals (Bridewell Theatre)
The Secondary Victim (Park Theatre)
The Secret Theatre (Shakespeare's Globe Theatre)
The Singing Hypnotist (Wilton's Music Hall)
The Slaves of Solitude (Hampstead Theatre)
The Sleeper (Theatre503)
The Suppliant Women (The Young Vic)
The Tempest (Barbican Centre)
The Terrible Infants (Wilton's Music Hall)
The Twilight Zone (Almeida Theatre)
The Unknown Island (The Gate Theatre)
The Woman in Black (Fortune Theatre)
Theatre in the Pound (Cockpit Theatre)
Thebes Land (Arcola)
There Be Migrants Here (Theatre503)
Thirty Christmases (The New Diorama Theatre)
Titus Andronicus (Barbican Centre)
Touch (Soho Theatre)
Trap Street (The New Diorama Theatre)
Trestle (Southwark Playhouse)
Trouble with Men (The King's Head Theatre)
Twelfth Night (Shakespeare's Globe Theatre)
Twenty Something (Old Red Lion)
Twilight Song (Park Theatre)
Twilight: Los Angeles, 1992 (The Gate Theatre)
Twitchers (The Hen and Chickens Theatre)
Under the Mental Health (Cockpit Theatre)
Venus in Fur (Theatre Royal Haymarket)
Victim (Old Red Lion)
Victory Condition (Royal Court - Jerwood Theatre)
Victory Day (The Lion and Unicorn Theatre)
Waiting for Godot (Arts Theatre)
Welcome to Night Vale (Apollo Victoria Theatre)
What Shadows (Park Theatre)
White Fang (Park Theatre)
White Rabbit Red Rabbit (Bush Theatre)
Wife (Jermyn Street Theatre)
Windows (Finborough)
Wings (The Young Vic)
Witness for the Prosecution (County Hall)
Wolfsbane (O2 Academy Islington)
Xi Xiang Ji (The Lion and Unicorn Theatre)
Yellowman (The Young Vic)
Yerma (The Young Vic)
Young Marx (Bridge Theatre)
Zigger Zagger (Wilton's Music Hall)

ALL CONCERTS

2CELLOS (The Royal Albert Hall)
ABC (London Palladium)
Absolute Bowie (O2 Academy Islington)
Adam Ant - Anthems - The Singles Tour (Roundhouse)
Afro Celt Sound System (Barbican Centre)
Ahlam (London Palladium)
Aimee Mann (London Palladium)
Airbourne (Roundhouse)
Albert Hammond - Albert Hammon in Symphony (Cadogan Hall)
Alison Moyet (London Palladium)
Alter Bridge (The Royal Albert Hall)
Andrew Roachford (O2 Academy Islington)
Angus & Julia Stone (O2 Academy Brixton)
Antarctic Monkeys (O2 Academy Islington)
Asgeir (Roundhouse)
Aswad (Jazz Cafe)
Australian Pink Floyd Show - The Best Side of the Moon (Eventim Apollo)
Average White Band (Southbank Centre)
BBC Radio 2 Live in Hyde Park (Hyde Park)
BT Christmas Concert (The Royal Albert Hall)
Bananarama (Eventim Apollo)
Beethoven's Ninth (Barbican Centre)
Beethoven's Ninth (Southbank Centre)
Beethoven's Ninth (The Royal Albert Hall)
Beth Hart Band (The Royal Albert Hall)
Beverley Knight (London Palladium)
Billy Bragg - Bridges not Walls (Islington Assembly Hall)
Billy Cobham (Jazz Cafe)
Billy Lockett (Union Chapel)
Black Rebel Motorcycle Club (O2 Academy Brixton)
Blondie (O2 Academy Brixton)
Boyce Avenue (The Royal Albert Hall)
Brian Wilson - Brian Wilson presents Pet Sounds (Eventim Apollo)
Busted - Night Driver (The Royal Albert Hall)
Cara Dillon (Union Chapel)
Carmina Burana (The Royal Albert Hall)
Carols By Candlelight (The Royal Albert Hall)
Casino Royale in Concert (The Royal Albert Hall)
Celtic Woman (London Palladium)
Charles Bradley & His Extraordinaires (O2 Forum Kentish Town)
Chas 'n' Dave (The Royal Albert Hall)
Chico and the Gypsies (Southbank Centre)
Chris Rea - The Road Songs for Lovers Tour (Eventim Apollo)
Christmas Carol Singalong (The Royal Albert Hall)
Christmas Classics (Southbank Centre)
Christmas Classics (The Royal Albert Hall)
Cigarettes after Sex (Roundhouse)
Classic Carols (The Royal Albert Hall)
Classical Spectacular (The Royal Albert Hall)
Collabro - An Evening with Collabro (London Palladium)
Concert - An Evening of Music (The Other Palace)
Courtney Pine - Courtney Pine Band featuring Omar (Bridge Theatre)
Curved Air (The Borderline)
DJ Format + Abdominal (The Garage)
DJ Harvey (The Ministry of Sound)
DJ Shadow (Roundhouse)
David Gray (Cadogan Hall)
Deaf School (O2 Academy Islington)
Dee Dee Bridgewater (Cadogan Hall)
Definitely Might Be (O2 Academy Islington)
Diana Krall (The Royal Albert Hall)
Dick Valentine (O2 Academy Islington)
Disney Fantasia: Live in Concert (The Royal Albert Hall)
Disney in Concert - Beauty and the Beast (The Royal Albert Hall)
Distant Worlds: Music from Final Fantasy - 30th Anniversary Concert (The Royal Albert Hall)
Dizzee Rascal (O2 Academy Brixton)
Dr Hook - featuring Dennis Locorriere - Timeless World Tour (London Palladium)
Dub Pistols (O2 Academy Islington)
Dweezil Zappa (Southbank Centre)
Electric Six (O2 Academy Islington)
Eliane Elias (Cadogan Hall)
Eliza Carthy and the Wayward Band (Union Chapel)
Elkie Brooks (London Palladium)
Elvana: Elvis Fronted Nirvana (O2 Academy Islington)
Erasure - World Be Gone Tour (Eventim Apollo)
Faster Pussycat (World's End Pub)
Father John Misty (Eventim Apollo)
Faure's Requiem (Southbank Centre)
Fish (Islington Assembly Hall)
Fleet Foxes (O2 Academy Brixton)
Foreigner (The Royal Albert Hall)
Four Seasons By Candlelight (Barbican Centre)
Foy Vance - The Wild Swan World Tour (Union Chapel)
Future Islands (O2 Academy Brixton)
G4 - G4 Christmas By Candlelight Tour 2017 (St James' Church)
Gala for Grenfell (Adelphi Theatre)
Gareth Malone - Gareth Malone Live (London Palladium)
Gary Numan (O2 Academy Brixton)
Glory of Christmas (The Royal Albert Hall)
Gogol Bordello (O2 Academy Brixton)
Goldie (Roundhouse)
Good Charlotte (O2 Academy Brixton)
Graham Gouldman - 10cc's Graham Gouldman & Heart Full of Song (The Shaw Theatre)
Grand Organ Gala (The Royal Albert Hall)
Gretchen Peters (Union Chapel)
Grizzly Bear (O2 Academy Brixton)
Guns 2 Roses (O2 Academy Islington)
Guy Barker - Guy Barker's Big Band Christmas (The Royal Albert Hall)
Gwyneth Herbert - Letters I Haven't Written (Crazy Coqs Cabaret)
Handel's Messiah (The Royal Albert Hall)
Happy Mondays - 30th Anniversary (Roundhouse)
Harlem Gospel Choir (Southbank Centre)
Harry Potter and the Chamber of Secrets in Concert (The Royal Albert Hall)
Harry Styles (Eventim Apollo)
Hatebreed (O2 Forum Kentish Town)
Hazel O'Connor - An Evening with Hazel O'Connor (Adelphi Theatre)
Heather Small (Union Chapel)
Heaven 17 (University of London Union)
Herbie Hancock (Barbican Centre)
Him - Farewell Tour (Roundhouse)
Hot Club of Cowtown (Dingwalls)
Hurts (O2 Academy Brixton)
Imelda May (The Royal Albert Hall)
Indigo Girls (Islington Assembly Hall)
James Blunt - The Afterlove Tour (Eventim Apollo)
James Horner: A Life in Music (The Royal Albert Hall)
Jason Isbell and the 400 Unit (Roundhouse)
Jaws in Concert (The Royal Albert Hall)
Jingle Bell Christmas (The Royal Albert Hall)
Jo Harman (The Borderline)
Joanne Shaw Taylor (Southbank Centre)
Joe Longthorne (Leicester Square Theatre)
Joe Stilgoe - Songs on Film (Open Air Theatre)
Joe Stilgoe (Crazy Coqs Cabaret)
John Dagleish and George Maguire - John Dagleish and George Maguire in?A Long Way From Home (Crazy Coqs Cabaret)
John Mayall (Cadogan Hall)
Johnny Clegg (Eventim Apollo)
Johnny Flynn and the Sussex Wit (Roundhouse)
Jools Holland and his Rhythm and Blues Orchestra (The Royal Albert Hall)
Jose James (Islington Assembly Hall)
Joseph Arthur (The Borderline)
Joseph Calleja (Southbank Centre)
Joss Stone (Southbank Centre)
Justin Currie and the Pallbearers (Jazz Cafe)
Justin Hayward (Union Chapel)
KMFDM (O2 Academy Islington)
Kadhja Bonet (Islington Assembly Hall)
Kaleo (Roundhouse)
Karl Jenkins - The Armed Man (Southbank Centre)
Kate Simko and The London Electronic Orchestra (Jazz Cafe)
Katherine Jenkins - Christmas with Katherine Jenkins (The Royal Albert Hall)
Kerrang! (The Borderline)
King of Pop: The Legend Continues (Leicester Square Theatre)
Kings College Choir (The Royal Albert Hall)
Kirk Fletcher (The Borderline)
Kodaline (O2 Academy Brixton)
Korn (O2 Academy Brixton)
Kris Drever (Union Chapel)
Kristin Chenoweth - An Intimate Evening with Kristin Chenoweth (London Palladium)
Ladysmith Black Mambazo (Cadogan Hall)
Lee Scratch Perry (Jazz Cafe)
Lesley Garrett & Friends - Lady Taverners 30th Anniversary Concert (Theatre Royal Haymarket)
Lethal Bizzle (O2 Forum Kentish Town)
Lightyear (The Garage)
Little Big Town (The Royal Albert Hall)
Little Dragon (Roundhouse)
London Community Gospel Choir (Union Chapel)
London Grammar (Eventim Apollo)
London Grammar (O2 Academy Brixton)
Lucie Silvas (Islington Assembly Hall)
Lulu - All About the Music (Union Chapel)
Magic of Vienna (Barbican Centre)
Marc Almond (Southbank Centre)
Marcos Valle (Jazz Cafe)
Marcus Miller (Southbank Centre)
Marillion (London Palladium)
Marillion (The Royal Albert Hall)
Martha Reeves and The Vandellas (University of London Union)
Martine McCutcheon (Islington Assembly Hall)
Marty Stuart (Cadogan Hall)
Mastodon (O2 Academy Brixton)
Messiah By Candlelight (Southbank Centre)
Metropolis (Wilton's Music Hall)
Michael Kiwanuka (London Palladium)
Miranda Lambert - Highway Vagabond Tour (Eventim Apollo)
Mogwai (O2 Academy Brixton)
Morbid Angel (O2 Academy Islington)
Mostly Autumn (O2 Academy Islington)
Motorheadache (O2 Academy Islington)
Mozart Masterpieces (Southbank Centre)
Music is Magic (London Palladium)
Musicals in Concert - Leading Ladies (Barbican Centre)
My Great Orchestral Adventure (The Royal Albert Hall)
Mystery Jets (The Garage)
Nadine Shah (Islington Assembly Hall)
Nathan Carter - Nathan Carter and his band - The Wanna Dance Tour (London Palladium)
Ne-Yo (O2 Academy Brixton)
Neil Sedaka (The Royal Albert Hall)
Nerina Pallot (Hoxton Hall)
New Found Glory (O2 Forum Kentish Town)
New Found Glory (World's End Pub)
New Model Army (O2 Forum Kentish Town)
New Year's Day Prom (Barbican Centre)
Newton Faulkner (University of London Union)
Nik Kershaw (Union Chapel)
Nils Frahm (Barbican Centre)
Nishat Khan and the Soul of Khayal (The Lilian Baylis Theatre)
Nitin Sawhney (Shakespeare's Globe Theatre)
Nothing but Thieves (Roundhouse)
OMD (Orchestral Manoeuvres in The Dark) (Roundhouse)
On Mass (Roundhouse)
PCM 3 - From the Kalevala to Kaustinen: Finnish Folk and Baroque Music (Cadogan Hall)
PCM 4 (Cadogan Hall)
PCM 5 (Cadogan Hall)
PCM 6 (Cadogan Hall)
PCM 7 (Cadogan Hall)
PCM 8 (Cadogan Hall)
Paolo Conte (Southbank Centre)
Papa Roach (O2 Academy Brixton)
Paul Carrack (London Palladium)
Paul Heaton & Jacqui Abbott - Wisdom, Laughter and Lines (Eventim Apollo)
Peatbog Faeries (The Borderline)
Peter Bruntnell Trio (The Borderline)
Peter Hook - & The Light (Roundhouse)
Phil Rudd (World's End Pub)
Placebo (O2 Academy Brixton)
Pop Will Eat Itself - Pwei (University of London Union)
Portugal. The Man (Heaven)
Prom 14 - Holst - The Planets (The Royal Albert Hall)
Prom 15 - The 'Godlike Genius' of Scott Walker (The Royal Albert Hall)
Prom 16 - Mussorgsky - Pictures at an Exhibition (The Royal Albert Hall)
Prom 17 - Tchaikovsky's Pathetique (The Royal Albert Hall)
Prom 18 - Sirens and Scheherazade (The Royal Albert Hall)
Prom 19 - Relaxed Prom (The Royal Albert Hall)
Prom 20 - Stephen Hough plays Brahms (The Royal Albert Hall)
Prom 21 - Beethoven - Symphony No. 9 - Choral (The Royal Albert Hall)
Prom 22 - Monteverdi's Vespers (The Royal Albert Hall)
Prom 23 - Handel - Israel in Egypt (The Royal Albert Hall)
Prom 24 - Esa-Pekka Salonen conducts John Adams (The Royal Albert Hall)
Prom 25 - Sir John Eliot Gardiner and the Monteverdi Choir (The Royal Albert Hall)
Prom 26 - Mozart and Brahms (The Royal Albert Hall)
Prom 27 - Ella and Dizzy: A Centenary Tribute (The Royal Albert Hall)
Prom 28 - National Youth Orchestra of Great Britain (The Royal Albert Hall)
Prom 29 - Mussorgsky - Khovanshchina (The Royal Albert Hall)
Prom 30 - Walton - Belshazzar's Feast (The Royal Albert Hall)
Prom 31 (The Royal Albert Hall)
Prom 32 - Britten, Brian Elias, Purcell and Elgar (The Royal Albert Hall)
Prom 33 - Sibelius, Grieg, Schumann and Hindemith (The Royal Albert Hall)
Prom 34 - John Wilson conducts Oklahoma! (matinee) (The Royal Albert Hall)
Prom 35 - John Wilson conducts Oklahoma! (The Royal Albert Hall)
Prom 36 - Schubert and Mahler (The Royal Albert Hall)
Prom 37 (The Royal Albert Hall)
Prom 38 - Rachmaninov - All-Night Vigil (Vespers) (The Royal Albert Hall)
Prom 39 - Debussy, Ravel and Mark-Anthony Turnage (The Royal Albert Hall)
Prom 40 - Brahms, Berg, Larcher and Schumann (The Royal Albert Hall)
Prom 41 - Philip Glass and Ravi Shankar (The Royal Albert Hall)
Prom 42 - Les Siecles and Francois-Xavier Roth (The Royal Albert Hall)
Prom 43 - Saint-Saens: Organ Symphony (The Royal Albert Hall)
Prom 44 - Bang on a Can All-Stars (The Royal Albert Hall)
Prom 45 - Mahler - 'Resurrection' Symphony (The Royal Albert Hall)
Prom 46 - Schoenberg - Gurrelieder (The Royal Albert Hall)
Prom 47 - Bach's 'Little Organ Book' past and present (The Royal Albert Hall)
Prom 48 - A Patchwork Passion (The Royal Albert Hall)
Prom 49 - Bach's St John Passion (The Royal Albert Hall)
Prom 50 - Beethoven, Stravinsky and Gerald Barry (The Royal Albert Hall)
Prom 51 - Sibelius, Saint-Saens and Elgar-Payne (The Royal Albert Hall)
Prom 52 - Beyond the Score: Dvorak's New World Symphony (The Royal Albert Hall)
Prom 53 - Beneath the Underdog: Charles Mingus Revisited (The Royal Albert Hall)
Prom 54 - Orchestra of La Scala, Milan, and Riccardo Chailly (The Royal Albert Hall)
Prom 55 - Classical Music of India and Pakistan (The Royal Albert Hall)
Prom 56 - The Bohemian Reformation (The Royal Albert Hall)
Prom 57 - Swing No End (The Royal Albert Hall)
Prom 58 - Cincinnati Symphony Orchestra and Louis Langree (The Royal Albert Hall)
Prom 59 - Mozart - La clemenza di Tito (The Royal Albert Hall)
Prom 60 - Stravinsky, Rachmaninov and Shostakovich (The Royal Albert Hall)
Prom 61 - Renee Fleming sings Strauss (The Royal Albert Hall)
Prom 62 - Chineke! (The Royal Albert Hall)
Prom 63 - Taneyev, Rachmaninov and Tchaikovsky (The Royal Albert Hall)
Prom 64 - Royal Concertgebouw Orchestra and Daniele Gatti (The Royal Albert Hall)
Prom 65 - Stax Records: 50 Years of Soul (The Royal Albert Hall)
Prom 66 - Haydn and Mahler (The Royal Albert Hall)
Prom 67 - Freiburg Baroque Orchestra and Pablo Heras-Casado (The Royal Albert Hall)
Prom 68 - Prokofiev, Tchaikovsky and Shostakovich (The Royal Albert Hall)
Prom 69 - Anne-Sophie Mutter plays Dvorak's Violin Concerto (The Royal Albert Hall)
Prom 70 - Missy Mazzoli, Bartok and Dvorak (The Royal Albert Hall)
Prom 71 - Stravinsky, Britten, Prokofiev and Shostakovich (The Royal Albert Hall)
Prom 72 - Vienna Philharmonic - Mahler's Sixth Symphony (The Royal Albert Hall)
Prom 73 - Sir Andras Schiff performs Bach's The Well Tempered Clavier (The Royal Albert Hall)
Prom 74 - Vienna Philharmonic - Brahms, Mozart and Beethoven (The Royal Albert Hall)
Prom 75 - Last Night of the Proms (The Royal Albert Hall)
Proms Extra - Sing (The Royal Albert Hall)
Proms Extra (The Royal Albert Hall)
Proms at... - Southwark Cathedral (The Royal Albert Hall)
Proms at... - The Tanks at Tate Modern (Tate Modern)
Proms at... - Wilton's Music Hall (Wilton's Music Hall)
Proms in the Park (Hyde Park)
Psychedelic Furs (O2 Forum Kentish Town)
Public Service Broadcasting (Eventim Apollo)
Rag 'n' Bone Man - The Overproof Tour (O2 Academy Brixton)
Rain: 50 Years Of The Beatles (London Palladium)
Ralph McTell (London Palladium)
Ramin Karimloo - Back from Broadway (Southbank Centre)
Regina Spektor (Eventim Apollo)
Rhythm Unleashed (The Lilian Baylis Theatre)
Richard Thompson (Bridge Theatre)
Rick Wakeman - Piano Portraits in Concert (Cadogan Hall)
Ricky Ross (Cadogan Hall)
Rise Against (O2 Academy Brixton)
Rob Heron and The Tea Pad Orchestra (The Borderline)
Robin Trower (Islington Assembly Hall)
Roddy Woomble (Islington Assembly Hall)
Roy Hargrove (Jazz Cafe)
Royal Philharmonic Orchestra - Takeover the Brasserie (Crazy Coqs Cabaret)
Russell Watson (Barbican Centre)
Ryan Adams (The Royal Albert Hall)
Scott Alan (Crazy Coqs Cabaret)
Scouting for Girls (London Palladium)
Seven Drunken Nights - The Story of the Dubliners (Leicester Square Theatre)
Shed Seven (O2 Academy Brixton)
Show of Hands - Walk with Me Autumn Tour (Union Chapel)
Sigur Ros (Eventim Apollo)
Silverstein (The Garage)
Simon McBride (O2 Academy Islington)
Simply Gershwin (Southbank Centre)
Sleaford Mods (O2 Academy Brixton)
Slowdive (Roundhouse)
Soft Machine (The Borderline)
Someone Like You - The Adele Songbook (Leicester Square Theatre)
Space Spectacular (The Royal Albert Hall)
Spectacular Classics (Southbank Centre)
Spirit of Morning Ragas (The Lilian Baylis Theatre)
Squeeze - Join the Dots UK Tour (The Royal Albert Hall)
Stan Webb's Chicken Shack (The Borderline)
Star Wars & Beyond (Barbican Centre)
Status Quo - Aquostic (Eventim Apollo)
Stefano Bollani (Cadogan Hall)
Steven Wilson (The Royal Albert Hall)
Stone Sour (O2 Academy Brixton)
Stray - The History of Stray (Pt 2) (The Borderline)
Suzanne Vega - Anniversary Tour (London Palladium)
Symphonic Star Wars (The Royal Albert Hall)
T'Pau (Islington Assembly Hall)
Texas (The Royal Albert Hall)
The Anarchy Arias (London Palladium)
The Barr Brothers (Union Chapel)
The Best of James Bond (Southbank Centre)
The Best of John Williams (Southbank Centre)
The Black Angels (O2 Forum Kentish Town)
The Blockheads (Islington Assembly Hall)
The Blues Brothers - Summer Special (The Hippodrome Casino)
The Bootleg Beatles - It Was 50 Years Ago Today (The Royal Albert Hall)
The Charlatans (O2 Academy Brixton)
The Damned (O2 Forum Kentish Town)
The Darkness (Eventim Apollo)
The Divine Comedy (Eventim Apollo)
The Doors Alive (O2 Academy Islington)
The Elvis Years - The Story of the King (Leicester Square Theatre)
The Glenn Miller Orchestra (Barbican Centre)
The Hunna (O2 Academy Brixton)
The Icicle Works (O2 Academy Islington)
The Jesus and Mary Chain (O2 Forum Kentish Town)
The John Wilson Orchestra - John Wilson & The John Wilson Orchestra (Southbank Centre)
The Musical Box - The Black Show - Celebrating the 50th anniversary of Genesis (Eventim Apollo)
The Naked and Famous (Electric Brixton)
The National (Eventim Apollo)
The Pigeon Detectives (O2 Forum Kentish Town)
The Pretenders (Eventim Apollo)
The Prince Experience (O2 Academy Islington)
The Rat Pack Live from Las Vegas - Chrismas with the Rat Pack (Theatre Royal Haymarket)
The Selecter & The Beat (Roundhouse)
The Simon and Garfunkel Story (Lyric Theatre)
The Sisters of Mercy (Roundhouse)
The Solid Gold Rock n Roll Show (Cadogan Hall)
The South (O2 Academy Islington)
The Southmartins (O2 Academy Islington)
The Strypes (Electric Brixton)
The Temperance Movement (The Borderline)
The Three Degrees (Jazz Cafe)
The Tina Turner Experience (Islington Assembly Hall)
The Unthanks (Southbank Centre)
The Waterboys (London Palladium)
The Whitney Houston Show (Eventim Apollo)
The Wurzels (Islington Assembly Hall)
The Young'uns - Three for All' Tour (Union Chapel)
The Zombies - Odessey and Oracle 50th Anniversary (London Palladium)
Third Eye Blind (Roundhouse)
Thomas Rhett (Roundhouse)
Tom McRae (Union Chapel)
Tori Amos (The Royal Albert Hall)
Toto (The Royal Albert Hall)
Tubular Bells for Two (Union Chapel)
UB40 - Cities and Towns (Eventim Apollo)
Ute Lemper (Cadogan Hall)
Van Morrison (Eventim Apollo)
Verdi's Requiem - Memorial Performance (Opera Holland Park - Open Air Theatre)
Vivaldi Gloria (Southbank Centre)
Vocally Bespoke - The Journey So Far (Leicester Square Theatre)
W.A.S.P. (O2 Forum Kentish Town)
Wednesday 13 (O2 Academy Islington)
Wiley (O2 Academy Brixton)
Wilko Johnson - Wilko Johnson Band - 30th Anniversary (The Royal Albert Hall)
Willemijn Verkaik (Cambridge Theatre)
Wishbone Ash (O2 Academy Islington)
Yann Tiersen (The Royal Albert Hall)
Yngwie Malmsteen (O2 Forum Kentish Town)
Young Guns (University of London Union)
Zimmer vs. Williams (Barbican Centre)
Zimmer vs. Williams (Southbank Centre)

ALL COMEDY

Abandoman - Life + Rhymes (Soho Theatre)
Adam Hess - Cactus (Soho Theatre)
Aditi Mittal - Villiage Idiot (Soho Theatre)
Ahir Shah - Control (Soho Theatre)
Amy Howerska - WIP (The Rosemary Branch)
Andrew Lawrence - The Happy Accident Tour (Leicester Square Theatre)
Andy Parsons - Slacktivist Action Group (Soho Theatre)
Anna Morris - Bitchelors (The Rosemary Branch)
Anne Edmonds - No Offence, None Taken (Soho Theatre)
Archie Maddocks - Illuminarchie (The Rosemary Branch)
Athena Kugblenu - KMT (The Rosemary Branch)
Aunty Donna (Leicester Square Theatre)
Big Night Out (Kingsway Hall)
Bill Bailey - Larks in Transit (Eventim Apollo)
Brent Morin (Soho Theatre)
Daliso Chaponda - What the African Said (Leicester Square Theatre)
Dan Attfield - Google Drive (The Rosemary Branch)
Daniel Kitson - Something Other Than Everything (Roundhouse)
Daniel Sloss - NOW (Soho Theatre)
Danny Bhoy - Make Something Great Again For Stronger Better Future (Duchess Theatre)
Dave Gorman - Dave Gorman's Screen Guild (Hoxton Hall)
David Sedaris - An evening with (Southbank Centre)
Dr Sketchy - Dr Sketchy's Anti Art School (Southbank Centre)
Ed Gamble - Mammoth (Leicester Square Theatre)
Edd Hedges - Wonderland (The Rosemary Branch)
Edinburgh Comedy Previews - Ed Gamble (Mammoth) & Lee Nelson (Serious Joker): Edinburgh Preview (Pleasance)
Ellie Taylor - This Guy (Leicester Square Theatre)
Ellyn Daniels - Emotional Terrorism (Courtyard Theatre)
Ellyn Daniels - Emotional Terrorism (The Hen and Chickens Theatre)
Ellyn Daniels - Emotional Terrorism (The Rosemary Branch)
Fern Brady - Suffer Fools (The Rosemary Branch)
Festival of the Spoken Nerd - You Can't Polish a Nerd (Duchess Theatre)
Gabriel Iglesias - Fluffy Mania Tour (Eventim Apollo)
Gad Elmaleh (Soho Theatre)
Garrett Millerick - The Devils Advocate (The Rosemary Branch)
Gary Delaney - There's Something About Gary (Leicester Square Theatre)
Greg Davies - You Magnificent Beast (Eventim Apollo)
Greg Proops - The Smartes Man in the World (Soho Theatre)
Hasan Minhaj (Soho Theatre)
Iain Stirling - U Ok Hun? X (Leicester Square Theatre)
Jack Rooke - Happy Hour (Soho Theatre)
James Acaster - Classic Scrapes Book Tour (Union Chapel)
James Veitch - Dot Con (and Some Extra Bits) (Soho Theatre)
Jarlath Regan (Leicester Square Theatre)
Jason Byrne - The Man with Three Brains (Leicester Square Theatre)
Jason Manford - Muddle Class (Eventim Apollo)
Jenny Collier - Fantastic Beasts and Where to Find Jen (The Rosemary Branch)
Jerry Sadowitz - Comedian, Magician, Psychopath! It's All Bollocks (Leicester Square Theatre)
Jimeoin - Ridiculous (Leicester Square Theatre)
Jimmy Carr - The Best of, Ultimate, Gold, Greatest Hits Tour (Eventim Apollo)
Jimmy Carr - The Best of, Ultimate, Gold, Greatest Hits Tour (O2 Academy Brixton)
Joel Dommett - Joel Dommett LIVE (Eventim Apollo)
John Robins - The Darkness of Robins (Leicester Square Theatre)
Jon Richardson - Old Man (Eventim Apollo)
Jonathan Pie - Back to the Studio (Eventim Apollo)
Jongleurs Comedy Club (Jongleurs Piccadily)
Joseph Morpurgo - Hammerhead - Work-in-Progress (Soho Theatre)
Kerry Godliman - Stick or Twist (Bread and Roses)
Kerry Godliman - Stick or Twist (Comedy Store)
Kerry Godliman - Stick or Twist (Soho Theatre)
Kevin Bridges - Work in Progress (Soho Theatre)
Laura Davis - Cake in the Rain (Soho Theatre)
Luke Heggie - Rough Diamante (Soho Theatre)
Mae Martin - Dope (Soho Theatre)
Mark Thomas (Leicester Square Theatre)
Matt Forde - It's My Political Party (And I'll Cry if I Want to) (Leicester Square Theatre)
Matt Forde - It's My Political Party (And I'll Cry if I Want to) (The Other Palace)
Matt Okine - We Made You (Soho Theatre)
Matt Richardson - Slash (Leicester Square Theatre)
Matt Winning - Filibuster (Leicester Square Theatre)
Michael McIntyre - Work in Progress (Soho Theatre)
Mike Shephard - Funtimes, Bumtimes (The Rosemary Branch)
Nazeem Hussain - Public Frenemy (Soho Theatre)
Nick Helm (Leicester Square Theatre)
Nina Conti (Union Chapel)
Ongals: Babbling Comedy (Soho Theatre)
Panilla Ice Ice Baby (Theatre503)
Patton Oswalt (O2 Forum Kentish Town)
Paul Chowdhry - Live innit (Eventim Apollo)
Paul Zerdin - All Mouth (Leicester Square Theatre)
Radio Rejects (Canal Cafe Theatre, Bridge House Pub)
Reginald D Hunter - Some People v Reginald D. Hunter (Union Chapel)
Richard Herring - Richard Herring's Leicester Square Theatre Podcast (Leicester Square Theatre)
Ricky Gervais - Humanity (Eventim Apollo)
Russell Brand - Re:Birth (Eventim Apollo)
Russell Brand - Re:Birth (O2 Academy Brixton)
Russell Brand - Re:Birth (Open Air Theatre)
Russell Kane - Kaned Laughter (Jermyn Street Theatre)
Sam Simmons - A-K (Soho Theatre)
Sarah Bennetto - All My Life's Mistakes, Catalogued (Volume1) (The Rosemary Branch)
Sarah Millican - Control Enthusiast (Eventim Apollo)
Sean Hughes - Blank Book (Soho Theatre)
Seann Walsh (Leicester Square Theatre)
Simon Amstell - What is This? (Leicester Square Theatre)
Simon Day - In Character (Leicester Square Theatre)
Sleeping Trees - Sleeping Trees at the Movies (BAC)
Spencer Jones - The Audition (Soho Theatre)
Stephen K Amos - Bread and Circuses (Leicester Square Theatre)
Steve Bugeja - Summer Camp (Leicester Square Theatre)
Stewart Lee - Content Provider (Leicester Square Theatre)
Test Tube Comedy (Canal Cafe Theatre, Bridge House Pub)
Tez Ilyas - Teztify (The Rosemary Branch)
The Comedy Happening (Soho Theatre)
The Noise Next Door (Leicester Square Theatre)
Tom Stade - I Swear (Leicester Square Theatre)
Urzila Carlson - First Edition (Soho Theatre)
Vir Das - The Boarding Das World Tour (Soho Theatre)
Vir Das (O2 Forum Kentish Town)
zazU - A Fete Worse Than Death (Soho Theatre)
zazU - Part I: The Beginning (Soho Theatre)
zazU - Part III: Raisins to Stay Alive (Soho Theatre)

ALL OPERA/DANCE

+/- Human (Roundhouse)
A Florentine Tragedy (Bridewell Theatre)
A Midsummer Night's Dream (London Coliseum)
Acosta Danza - Debut (Sadler's Wells Theatre)
Afternoon Raga Effect (The Lilian Baylis Theatre)
Aida (London Coliseum)
Akram Khan, Raga & Tala Experience (Sadler's Wells Theatre)
Alice's Adventures in Wonderland (Opera Holland Park - Open Air Theatre)
Alice's Adventures in Wonderland (Royal Opera House)
Arlene! The Glitz. The Glamour. The Gossip. (Duchess Theatre)
Armide (Arcola)
Arthur Pita - The Little Match Girl (The Lilian Baylis Theatre)
Birmingham Royal Ballet - Aladdin (Sadler's Wells Theatre)
Birmingham Royal Ballet - Arcadia/Le Baiser de la fee/Still Life at the Penguin Cafe (Sadler's Wells Theatre)
Birmingham Royal Ballet - Kenneth Mac Millan: a National Celebration - Concerto (Royal Opera House)
Carmen (Royal Opera House)
Cavalleria Rusticana (Royal Opera House)
Collision (Arcola)
Company Wayne McGregor - Autobiography (Sadler's Wells Theatre)
Coraline (Barbican Centre)
Dance Umbrella - Lecture: Liz Lerman (National Theatre)
Deadclub (The Place Theatre)
Don Giovanni (Peacock Theatre)
Don Giovanni (Royal Opera House)
Don Quixote (Royal Opera House)
English National Ballet - Kenneth MacMillan: a National Celebration - Song of the Earth (Royal Opera House)
English National Ballet - Le Jeune Homme et la Mort/La Sylphide (London Coliseum)
English National Ballet - Song of the Earth/La Sylphide (London Coliseum)
Escape Through Morning Ragas (The Lilian Baylis Theatre)
Eugene Onegin (Arcola)
Eun-Me Ahn Company - Let Me Change Your Name (The Place Theatre)
Even You, Lights, Cannot Hear Me/Nero Monologues (Bridewell Theatre)
Falstaff (Royal Opera House)
From the House of the Dead (Royal Opera House)
Fun at the Festival: A Fusion of Comic Opera and Fresh New Writing - The Telephone/Cox and Box/Cycle (Arcola)
Giselle (Royal Opera House)
Giselle (Sadler's Wells Theatre)
Grimeborn (Arcola)
Hofesh Shechter Company - Grand Finale (Sadler's Wells Theatre)
Hood (The Lion and Unicorn Theatre)
Iceland Dance Company - Sacrifice (Southbank Centre)
Il Letto (Arcola)
Indian Adventures of Sitar and Dance (The Lilian Baylis Theatre)
Inhabitant (The Lion and Unicorn Theatre)
Iolanthe (London Coliseum)
Jan Martens (Belgium/Netherlands) - Rule of Three (The Lilian Baylis Theatre)
Jasmin Vardimon Dance Company - Pinocchio (Sadler's Wells Theatre)
Joe Moran - Dance Art Foundation: On the Habit of Being Oneself (The Lilian Baylis Theatre)
Jungle Book (Southbank Centre)
Kat'a Kabanova (Opera Holland Park - Open Air Theatre)
Kyle Abraham/Abraham.In.Motion - Pavement (Sadler's Wells Theatre)
La Bayadere (Royal Opera House)
La Tragedie de Carmen (Wilton's Music Hall)
La boheme (Royal Opera House)
La traviata (London Coliseum)
Lady Macbeth of Mtsensk (Royal Opera House)
Les Vepres siciliennes (Royal Opera House)
Lessons in Love and Violence (Royal Opera House)
Lohengrin (Royal Opera House)
Lucia di Lammermoor (Royal Opera House)
Lyon Opera Ballet (France) - Trois Grandes Fugues (Sadler's Wells Theatre)
Macbeth (Royal Opera House)
Manon (Royal Opera House)
Mariinsky Theatre (Kirov) - Anna Karenina (Royal Opera House)
Mariinsky Theatre (Kirov) - Carmen Suite/Infra/Paquita Grand Pas (Royal Opera House)
Marnie (London Coliseum)
Matthew Bourne's Cinderella (Sadler's Wells Theatre)
Maud Le Pladec/Okwui Okpokwasili - Hunted (The Lilian Baylis Theatre)
Meg Stuart/Damaged Goods and Munchner Kammerspiel - Until Our Hearts Stop (Sadler's Wells Theatre)
Men in Motion (London Coliseum)
Michael Keegan-Dolan/Teac Damsa - Swan Lake/Loch na hEala (Sadler's Wells Theatre)
Mozart and Salieri (Bridewell Theatre)
Northern Ballet - Jane Eyre (Sadler's Wells Theatre)
Northern Ballet - Kenneth MacMillan: a National Celebration - Gloria (Royal Opera House)
Paco Pena - Flamencura (Sadler's Wells Theatre)
Pagliacci (Players) (Royal Opera House)
Parsifal (BAC)
Pepa Ubera and Josefina Camus - Ellipsis Land (The Lilian Baylis Theatre)
Porgy and Bess (Arcola)
Ragas, Sarod and Fiery Dance (Sadler's Wells Theatre)
Rambert Dance Company - A Linha Curva and other works (Sadler's Wells Theatre)
Rambert Dance Company - A Linha Curva and other works (The Lilian Baylis Theatre)
Remembering Fred (London Palladium)
Rigoletto (Royal Opera House)
Rip It Up (London Palladium)
Rocio Molina - Fallen From Heaven (Caida De Cielo) (Barbican Centre)
Rodelinda (London Coliseum)
Romantic Revolution (London Palladium)
Romeo and Juliet (Southbank Centre)
Rosie Kay Dance Company - 5 Soldiers: The Body is the Frontline (Sadler's Wells Theatre)
Salome (Royal Opera House)
Samson and Delilah (Samson Et Dalila) (Arcola)
Satyagraha (London Coliseum)
Scottish Ballet - Kenneth MacMillan: a National Celebration - Le Baiser de la fee (Royal Opera House)
Secret of Midnight Ragas (The Lilian Baylis Theatre)
Seeta Patel - Something Then Something Now (The Lilian Baylis Theatre)
Semiramide (Royal Opera House)
Shobana Jeyasingh Dance Company (UK) - Bayadere The Ninth Life (Peacock Theatre)
Shobana Jeyasingh Dance Company (UK) - Bayadere/The Ninth Life (Sadler's Wells Theatre)
Stomp (The Ambassadors Theatre)
Svetlana Zakharova - Amore (London Coliseum)
Swan Lake (Royal Opera House)
Tanguera (Sadler's Wells Theatre)
The BalletBoyz - 14 Days (Sadler's Wells Theatre)
The Barber of Seville (Il Barbiere Di Siviglia) (London Coliseum)
The Cunning Little Vixen (Arcola)
The Husband at the Door (Arcola)
The Illustrated 'Farewell' (Royal Opera House)
The Magic Flute (Die Zauberflote) (Royal Opera House)
The Magic Flute (Die Zauberflote) (Soho Theatre)
The Marriage of Figaro (Le nozze di Figaro) (London Coliseum)
The Marriage of Kim K - The Mozart Opera (Arcola)
The Nutcracker (London Coliseum)
The Nutcracker (Royal Opera House)
The Nutcracker (The Royal Albert Hall)
The Queen's Lace Handkerchief (Wilton's Music Hall)
The Rake's Progress (Wilton's Music Hall)
The Return of Ulysses (Roundhouse)
The Royal Ballet - Jeux (Royal Opera House)
The Royal Ballet - Kenneth Mac Millan: a National Celebration - Elite Syncopations (Royal Opera House)
The Royal Ballet - Kenneth MacMillan: a National Celebration - The Judas Tree (Royal Opera House)
The Royal Ballet - New Christopher Wheeldon (Royal Opera House)
The Royal Ballet - New Wayne McGregor (Royal Opera House)
The Royal Ballet - Sylvia (Royal Opera House)
The Silken Ladder (Arcola)
The Snowman (Peacock Theatre)
The Tap Pack (Southbank Centre)
The Turn of the Screw (Open Air Theatre)
The Vanishing Bridegroom (Peacock Theatre)
The Wind (Royal Opera House)
The Winter's Tale (Royal Opera House)
Tosca (Cadogan Hall)
Tosca (Royal Opera House)
Tosca (The King's Head Theatre)
Une Education Manquee (Arcola)
Untouchable (Royal Opera House)
V (Arcola)
Vamos Cuba! (Peacock Theatre)
Wild Card: Gianluca Vincentini (The Lilian Baylis Theatre)
Yorke Dance Project - Kenneth MacMillan: a National Celebration - Sea of Troubles (Royal Opera House)
Zaza (Opera Holland Park - Open Air Theatre)

KIDS/PANTO

Dick Whittington (London Palladium)
Gangsta Granny (Garrick Theatre)
Horrible Histories - Barmy Britain - More Best of Barmy Britain (Garrick Theatre)
Jack and the Beanstalk (The Shaw Theatre)
Kiki's Delivery Service (Southwark Playhouse)
King Tut - A Pyramid Panto (The King's Head Theatre)
Monski Mouse's Baby Disco Dance Hall (Southbank Centre)
Opera Mouse (Arcola)
Puss in Boots (Hoxton Hall)
Scrooge and the Seven Dwarfs - A Three Man Family Pantomime (Theatre503)
Snow White & Rose Red (BAC)
Snow White, Rotten to the Core (Above the Stag Theatre)
Sponge (BAC)
Stick Man (Leicester Square Theatre)
Tales from the Shed - On Tour (Wilton's Music Hall)
The Box of Delights (Wilton's Music Hall)
The Christmasasaurus (Eventim Apollo)
The Gruffalo's Child (Lyric Theatre)
The Hunting of the Snark (Vaudeville Theatre)
The Little Match Girl and Other Happier Tales (Shakespeare's Globe Theatre)
The Lorax (Old Vic Theatre)
The Very Hungry Caterpillar (The Ambassadors Theatre)
Tiddler and Other Terrific Tales (Leicester Square Theatre)
Trump - The Panto! (Leicester Square Theatre)
We're Going on a Bear Hunt (Cadogan Hall)
What the Ladybird Heard (Lyric Theatre)
Wind In the Willows (London Palladium)

OTHER TICKETS

A Hundred Different Words of Love (The Rosemary Branch)
A Night with Miss Ria Jones (Crazy Coqs Cabaret)
A Spoonful of Sherman (Crazy Coqs Cabaret)
Aria Entertainment's From Page to Stage (The Other Palace)
Aurora Galore - Glamorous Weirdo (Southbank Centre)
Awakening: Tagore's Journey (Shakespeare's Globe Theatre)
Balenciaga: Shaping Fashion (Exhibition) (Victoria and Albert Museum)
Bang! Said the Gun (Leicester Square Theatre)
Banqueting House (Entrance) (Banqueting House)
Beauty and the Feast (The Vaults)
Beige Sings Diamond (Crazy Coqs Cabaret)
Benares Rhythm Essentials (The Lilian Baylis Theatre)
Bicycle Tour (General)
Bike Tour - London Bike Tour (General)
Bond in Motion (Exhibition) (London Film Museum)
Bourgeois & Maurice - Style Over Substance - A 10 Year Retro-speculative (Soho Theatre)
Brian and Robin's Christmas Compendium of Reason (Eventim Apollo)
Briefs - Close Encounters (Southbank Centre)
Broadcast - NT: Angels in America Part One: Millennium Approaches (Clapham Picture House)
Broadcast - NT: Angels in America Part One: Millennium Approaches (Odeon Covent Garden)
Broadcast - NT: Angels in America Part Two: Perestroika (Barbican Centre)
Broadcast - NT: Angels in America Part Two: Perestroika (Cineworld Fulham Road)
Broadcast - NT: Angels in America Part Two: Perestroika (Cineworld West India Quay)
Broadcast - NT: Angels in America Part Two: Perestroika (Clapham Picture House)
Broadcast - NT: Angels in America Part Two: Perestroika (Curzon Mayfair)
Broadcast - NT: Angels in America Part Two: Perestroika (Odeon Covent Garden)
Broadcast - NT: Angels in America Part Two: Perestroika (Odeon Tottenham Court Road)
Broadcast - NT: Angels in America Part Two: Perestroika (The Gate Theatre)
Broadcast - NT: Angels in America Part Two: Perestroika (The Screen on the Green)
Broadcast - NT: Angels in America Part Two: Perestroika (Tricycle Theatre)
Broadcast - NT: Follies (Curzon Mayfair)
Broadcast - NT: Follies (Tricycle Theatre)
Broadcast - NT: Julius Caesar (Barbican Centre)
Broadcast - NT: Julius Caesar (Clapham Picture House)
Broadcast - NT: Julius Caesar (Curzon Mayfair)
Broadcast - NT: Julius Caesar (The Gate Theatre)
Broadcast - NT: Julius Caesar (The Screen on the Green)
Broadcast - NT: Julius Caesar (Tricycle Theatre)
Broadcast - NT: Who's Afraid of Virginia Woolf? (Barbican Centre)
Broadcast - NT: Yerma (Barbican Centre)
Broadcast - NT: Yerma (Cineworld Fulham Road)
Broadcast - NT: Yerma (Cineworld West India Quay)
Broadcast - NT: Yerma (Clapham Picture House)
Broadcast - NT: Yerma (Curzon Mayfair)
Broadcast - NT: Yerma (Odeon Covent Garden)
Broadcast - NT: Yerma (Odeon Tottenham Court Road)
Broadcast - NT: Yerma (The Gate Theatre)
Broadcast - NT: Yerma (The Screen on the Green)
Broadcast - NT: Yerma (Tricycle Theatre)
Broadcast - Young Marx (Barbican Centre)
Broadcast - Young Marx (Cineworld Fulham Road)
Broadcast - Young Marx (Cineworld West India Quay)
Broadcast - Young Marx (Clapham Picture House)
Broadcast - Young Marx (Curzon Mayfair)
Broadcast - Young Marx (The Gate Theatre)
Broadcast - Young Marx (The Screen on the Green)
Broadcast - Young Marx (Tricycle Theatre)
Bryan Batt (Crazy Coqs Cabaret)
Buckingham Palace tours (Entrance) (Buckingham Palace)
Bus Tour - London sightseeing bus tours (General)
Cape Town Funny Festival in London (Leicester Square Theatre)
Casa Latin American Theatre Festival (Southwark Playhouse)
Celebration (The New Diorama Theatre)
Champions Tennis (The Royal Albert Hall)
Children are Stinky (Southbank Centre)
Churchill War Rooms (Entrance) (General)
Cinema Closed (ABC Piccadilly)
Circus Abyssinia - Ethiopian Dreams (Cockpit Theatre)
Cirque Eloize - Saloon (Peacock Theatre)
Coach Tour - Tours from London (General)
Cricket (Lord's Cricket Ground)
Darbar Festival (Sadler's Wells Theatre)
Dark (Almeida at King's Cross)
Denim - DENIM & Friends (Soho Theatre)
Derren Brown - Underground (Playhouse Theatre)
Duckie (Royal Vauxhall Tavern)
Edgar Allan Poe: The Haunted Palace (Wilton's Music Hall)
Effigies of Wickedness (The Gate Theatre)
Ensemble 17 (Cockpit Theatre)
Fascination (Rheingold Club)
Faulty Towers - The Dining Experience (General)
Faulty Towers - The Dining Experience (Kingsway Hall)
Fenella Fielding & Stephen Greif: Just a Little Murder (Crazy Coqs Cabaret)
Festival of Film (The Royal Albert Hall)
Food Experience - Afternoon Tea (General)
Food Experience - Dinner (General)
Food Experience - Lunch (General)
Food Experience - Medieval Banquet - St Katherine's Dock (General)
Football - Chelsea at home (Stamford Bridge Football Ground)
Gary Williams - At the Movies (Crazy Coqs Cabaret)
Graeme Swann's Great British Spin Off (Lyric Theatre)
Grayson Perry - Typical Man in a Dress Part 2 (London Palladium)
Gwyn Jay Allen - I Love Louis (Crazy Coqs Cabaret)
HMS Belfast (Entrance) (General)
Harry Potter: A History Of Magic (Exhibition) (The British Library)
Harry and Chris (Leicester Square Theatre)
House of Burlesque - 2.0 (Southbank Centre)
Household Cavalry Museum (Entrance) (The Household Cavalry Museum)
Ida Barr - Artificial Hip Hop - Get Old or Die Tryin' (Wilton's Music Hall)
Ida Barr - Artificial Hip-Hop (Southbank Centre)
In Vogue: Songs by Madonna (Crazy Coqs Cabaret)
Incoming Festival (The New Diorama Theatre)
Invisible Women: A Mini Festival (The New Diorama Theatre)
Jane Fonda - An Evening With Jane Fonda (Savoy Theatre)
Janine Johnson - Confessions of a Soul Diva (Crazy Coqs Cabaret)
Jay Rayner - The Ten (Food) Commandments (Crazy Coqs Cabaret)
Jinkx Monsoon - Jinkx Sings Everything (Leicester Square Theatre)
Judy & I (Crazy Coqs Cabaret)
Kensington Palace (Entrance) (Kensington Palace)
Kerry Ellis (Crazy Coqs Cabaret)
La Voix Meets David Emanuel (Crazy Coqs Cabaret)
Lady Rizo - Red, White and Indigo (Soho Theatre)
Litmus Fest (Pleasance)
London Bridge Experience and Tombs (Entrance) (London Bridge Experience)
London Literary Pub Crawl (General)
Luna Cinema - Bridget Jones' Baby (Kensington Palace)
Luna Cinema - Fantastic Beasts (Kensington Palace)
Luna Cinema - Moulin Rouge (Kensington Palace)
Luna Cinema - The Goonies (Kensington Palace)
Madame Tussauds (Entrance) (Madame Tussauds)
Marcel Lucont's Cabaret Fantastique (Southbank Centre)
Meow Meow - Apocalypse Meow (Shakespeare's Globe Theatre)
Michael Parkinson - An Evening with Sir Michael Parkinson (Crazy Coqs Cabaret)
Miss Polly Rae - Between the Sheets (Southbank Centre)
Miss Polly Rae (The Hippodrome Casino)
Natalie Rushdie (Crazy Coqs Cabaret)
National Wedding Show (Olympia)
Ned Boulting - Ned Boulting's Bikeology (Lyric Theatre)
NewsRevue (Canal Cafe Theatre, Bridge House Pub)
Now, for the Show! (The Lion and Unicorn Theatre)
OVO (The Royal Albert Hall)
Opera: Passion, Power And Politics (Exhibition) (Victoria and Albert Museum)
Other Men's Flowers (Jermyn Street Theatre)
Pasaje del Terror (Passage of Terror) (Entrance) (The London Pavilion)
Professor Brian Cox (Eventim Apollo)
Prurience (Southbank Centre)
Queers (Old Vic Theatre)
Rail Tour - Rail trips from London (General)
Richard Dreyfuss (Leicester Square Theatre)
Ripley's Believe it or Not! (Entrance) (The London Pavilion)
River Stage Festival (National Theatre)
River Tour - Bateaux Thames Cruises (General)
River Tour - Circular River Cruise from the London Eye (General)
River Tour - Hop On Hop Off-Red River Rover (General)
River Tour - River Tour (General)
River Tour - Thames tour + Meal (General)
Rob Castell's Boogie Band - Late Late Show (Crazy Coqs Cabaret)
Rugby - England International (Twickenham Stadium)
Rugby (Twickenham Stadium)
Sharp Teeth (Theatre503)
Shrek's Adventure (Exhibition) (County Hall)
Singin' in the Rain - With Live Orchestra (London Palladium)
Slava's Snowshow (Southbank Centre)
Slightly Fat Features (Leicester Square Theatre)
Soho Later (Soho Theatre)
Spare Tyre Artist Takeover (The New Diorama Theatre)
St Paul's Cathedral (Entrance) (St Paul's Cathedral)
Steve Lamacq (Roundhouse)
Summer Exhibition (Exhibition) (Royal Academy of Arts)
Sunday Social (Royal Vauxhall Tavern)
Sweet Dreams: Songs by Annie Lennox (Crazy Coqs Cabaret)
Tea with the Old Queen (The King's Head Theatre)
The B*easts (Bush Theatre)
The Black Cat - Salon Des Artistes (Crazy Coqs Cabaret)
The Design Museum (Entrance) (General)
The Drill (The New Diorama Theatre)
The Duke (Royal Court - Jerwood Theatre)
The Girls from Oz (Crazy Coqs Cabaret)
The Gladiator Games (The Museum of London)
The Houses of Parliament (Entrance) (The Houses of Parliament)
The Ideal Home Show (Olympia)
The London Aquarium (Entrance) (The London Aquarium)
The London Dungeon (Entrance) (The London Dungeon)
The London Eye (Entrance) (The London Eye)
The MTA Acting and Musical Showcases (Bridewell Theatre)
The Magic Cavern at Barons Court (Barons Court Theatre)
The Magic Hour (Park Lane Hotel)
The Museum of London (Entrance) (The Museum of London)
The Natural History Museum (Entrance) (The Natural History Museum)
The Northern Renaissance: Durer to Holbein (Exhibition) (Buckingham Palace)
The Pink Floyd Exhibition: Their Mortal Remains (Exhibition) (Victoria and Albert Museum)
The Star Wars Experience (Entrance) (Madame Tussauds)
The Tower Bridge Exhibition (Entrance) (Tower Bridge)
The Tower of London (Entrance) (HRP Tower of London)
The View from The Shard (Entrance) (The Shard)
The Voice Mix (The Other Palace)
Theatre Tours (Theatre Royal Drury Lane)
Tonic Celebrates - Marianne Eliott and Harriet Walter (Soho Theatre)
Train Tour - Go by rail (General)
Ugly Chief (BAC)
Unbroken Festival (Theatre503)
Under the Arches (Charing Cross Theatre)
Underbelly Festival (Southbank Centre)
Venue Tour - Chelsea Football Club Tour (Stamford Bridge Football Ground)
Venue Tour - The Royal Albert Hall (The Royal Albert Hall)
Venue Tour (London Coliseum)
Venue Tour (London Palladium)
Venue Tour (Shakespeare's Globe Theatre)
Venue Tour (Twickenham Stadium)
Viv Groskop (Crazy Coqs Cabaret)
Vivaldi's The Four Seasons (Shakespeare's Globe Theatre)
Walking Tour - Jack The Ripper Tour (General)
Walking Tour - London Walking Tours (General)
Walking Tour - St Pancras (General)
West End Bares (Novello Theatre)
West End Magic presents... (Leicester Square Theatre)
West End Magic (Leicester Square Theatre)
Westminster Abbey (Entrance) (General)
WhatsOnStage Live - Tyrone Huntley (Arts Theatre)
Wine Tasting - Vinopolis (Vinopolis)
You Know How to Love Me (The Other Palace)
ZSL London Zoo (Entrance) (ZSL - London Zoo)

© UK Theatre Web, UK
1995-2017
Developed and Maintained by RMJIoldGoogle+ Author
Tickets by SeatChoice
Listings powered by Dynamic Listing Ltd

UK Theatre Sites Cookies in Use