Venues in Inner London

Links to what's on, archive and more details including maps.

Other Towns

Aberdare : Aberdeen : Abergavenny : Aberystwyth : Alcester : Aldeburgh : Aldershot : Alnwick : Alton : Ambleside : Andover : Annan : Arbroath : Ascot : Ashford : Aylesbury : Ayr : Bacup : Banbury : Bangor : Barnard Castle : Barnsley : Barnstaple : Barrow-in-Furness : Basildon : Basingstoke : Bath : Batley : Beckenham : Bedford : Bedworth : Belfast : Berwick-on-Tweed : Bexhill-on-Sea : Bexleyheath : Bideford : Billingham : Bingley : Birkenhead : Birmingham : Blackburn : Blackpool : Bodelva : Bognor Regis : Boldon Colliery : Bolton : Bordon : Boston : Bournemouth : Bowness-on-Windermere : Bracknell : Bradford : Braintree : Brecon : Brentwood : Bridgend : Bridgwater : Bridlington : Bridport : Brigg : Brighton : Bristol : Broadstairs : Bromley : Bromsgrove : Bromyard : Builth Wells : Burnley : Burton-on-Trent : Bury : Bury St Edmunds : Buxton : Caernarfon : Caerphilly : Camberley : Cambridge : Canterbury : Cardiff : Cardigan : Carlisle : Carmarthen : Castle Donington : Chatham : Chelmsford : Cheltenham : Chepstow : Chesham : Chessington : Chester : Chesterfield : Chichester : Chippenham : Chipping Norton : Chorley : Chorlton : Christchurch : Cirencester : Clacton-on-Sea : Clevedon : Clitheroe : Coalville : Cockermouth : Colchester : Colwyn Bay : Congleton : Consett : Corby : Cork : Corsham : Coventry : Cranleigh : Crawley : Crewe : Darlington : Dartford : Darwen : Dawlish : Derby : Derry : Devizes : Didcot : Didsbury : Diss : Doncaster : Dorchester : Dorking : Douglas : Dublin : Dudley : Dumfries : Dundee : Dunfermline : Dunkeld : Dunstable : Durham : East Grinstead : East Lulworth : Eastbourne : Eastleigh : Edinburgh : Ellesmere Port : Epsom : Esher : Ewell : Exeter : Exmouth : Fakenham : Falkirk : Falmouth : Fareham : Farnham : Felixstowe : Fleet : Folkestone : Frome : Gainsborough : Galashiels : Gateshead : Glasgow : Glenrothes : Gloucester : Goole : Grantham : Gravesend : Grays : Great Torrington : Great Yarmouth : Greenock : Greenwich : Grimsby : Guildford : Hailsham : Halesworth : Halifax : Halton : Hamilton : Hampton Court : Hanley : Harlow : Harpenden : Harrogate : Haslemere : Hastings : Havant : Haverhill : Hebden Bridge : Hedge End : Helmsley : Hemel Hempstead : Hereford : Hertford : Hexham : Heywood : High Wycombe : Hitchin : Hoddesdon : Hoghton : Holmfirth : Holyhead : Hornchurch : Horsham : Huddersfield : Hull : Hunstanton : Huntingdon : Hurstpierpoint : Ilfracombe : Ilkley : Inverness : Ipswich : Kendal : Keswick : Kettering : Kidderminster : Kilmarnock : King's Lynn : Kings Lynn : Kingston : Kirkcaldy : Knutsford : Lanark : Lancaster : Largs : Leamington Spa : Leatherhead : Leeds : Leicester : Leighton Buzzard : Lewes : Lichfield : Limerick : Lincoln : Liverpool : Llandudno : Llanelli : Long Eaton : Loughborough : Louth : Lowestoft : Ludlow : Luton : Lyme Regis : Lytham St Annes : Macclesfield : Maidenhead : Maidstone : Malvern : Manchester : Mansfield : Margate : Market Harborough : Market Rasen : Melton Mowbray : Merthyr Tydfil : Middlesborough : Middlesbrough : Middleton : Milford Haven : Millom : Milton Keynes : Mold : Monmouth : Morecambe : Motherwell : Musselburgh : Nantwich : New Brighton : Newark : Newbury : Newcastle upon Tyne : Newcastle-under-Lyme : Newmarket : Newport : Newquay : Newton-le-Willows : Newtown : North Hykeham : North Kilworth : Northampton : Northwich : Norwich : Nottingham : Nuneaton : Oban : Okehampton : Oldham : Ormskirk : Oswaldtwistle : Oundle : Oxford : Paignton : Paisley : Penrith : Penzance : Perth : Peterborough : Pitlochry : Plymouth : Poole : Port Sunlight : Port Talbot : Porthcawl : Portree : Portsmouth : Potters Bar : Preston : Pwllheli : Radlett : Reading : Redditch : Redhill : Redruth : Reigate : Rhyl : Richmond : Rickmansworth : Ripon : Rochdale : Rochester : Romford : Rotherham : Rugby : Ruislip : Runcorn : Saffron Walden : Safron Waldon : Sale : Salford : Salisbury : Scarborough : Scunthorpe : Selby : Selsey : Sevenoaks : Shanklin : Sheffield : Sheringham : Shoreham-by-Sea : Shrewsbury : Skegness : Slough : South Shields : Southampton : Southend-on-Sea : Southport : Southsea : Southwold : Spalding : St Albans : St Andrews : St Helens : St Helier : Stafford : Staines : Stamford : Stanley : Stevenage : Stirling : Stockport : Stockton-on-Tees : Stoke-on-Trent : Stourbridge : Stowmarket : Stratford-Upon-Avon : Street : Stroud : Sunderland : Swanage : Swansea : Swindon : Tamworth : Taunton : Tavistock : Teignmouth : Telford : Tewkesbury : Tiverton : Todmorden : Tonbridge : Torquay : Totnes : Treorchy : Trowbridge : Truro : Tunbridge Wells : Uckfield : Ullapool : Ulverston : Uppingham : Urmston : Uxbridge : Wadebridge : Wakefield : Wallasey : Wallingford : Walsall : Walton-on-Trent : Warrington : Warwick : Watford : Wellingborough : Wellington : Westcliff-on-Sea : Weston-super-Mare : Weston-under-Lizard : Weymouth : Whitby : Whitehaven : Whitley Bay : Whitstable : Wimborne : Winchester : Windsor : Wirral : Witney : Woking : Wolverhampton : Woodbridge : Woodstock : Worcester : Workington : Worthing : Wrexham : Yeovil : York

What's on details for 'Inner London'

Inner London theatre; showing details of venues and performances for Inner London, Greater London.

The Top 20 Shows

Here are the top 20 shows in Inner London according to their popularity on our site over the last 21 days. See all shows in Inner London.
Touch tickets and information

1. TOUCH

Touch tickets Soho Theatre - Studio »
Dates: Thu, 6th July 2017 to Sat, 26th August 2017
Theatre: Soho Theatre - Studio, Inner London
Genre: Play
Witness for the Prosecution tickets and information

2. WITNESS FOR THE PROSECUTION

Witness for the Prosecution tickets County Hall »
Dates: Fri, 6th October 2017 to Sun, 11th March 2018
Theatre: County Hall, Inner London
Genre: Play
Tanguera tickets and information

3. TANGUERA

Tanguera tickets Sadler's Wells Theatre »
Dates: Wed, 19th July 2017 to Sun, 6th August 2017
Theatre: Sadler's Wells Theatre, Inner London
Genre: Dance or ballet
The Knowledge tickets and information

4. THE KNOWLEDGE

The Knowledge tickets Charing Cross Theatre »
Dates: Mon, 4th September 2017 to Sat, 11th November 2017
Theatre: Charing Cross Theatre, Inner London
Genre: Play

5. COACH TOUR - TOURS FROM LONDON

Coach Tour - Tours from London tickets General »
Dates: Ongoing
Theatre: General, Inner London
Genre: Tour
Hasan Minhaj tickets and information

6. HASAN MINHAJ

Hasan Minhaj tickets Soho Theatre - Studio »
Dates: Mon, 7th August 2017 to Sat, 19th August 2017
Theatre: Soho Theatre - Studio, Inner London
Genre: Comedy
Alter Bridge tickets and information

7. ALTER BRIDGE

Alter Bridge tickets The Royal Albert Hall »
Dates: Mon, 2nd October 2017 to Tue, 3rd October 2017
Theatre: The Royal Albert Hall, Inner London
Genre: Concert
Around the World in 80 Days tickets and information

8. AROUND THE WORLD IN 80 DAYS

Around the World in 80 Days tickets Cadogan Hall »
Dates: Wed, 2nd August 2017 to Sat, 2nd September 2017
Theatre: Cadogan Hall, Inner London
Genre: Play
Vir Das tickets and information

9. VIR DAS

Vir Das tickets O2 Forum Kentish Town »
Dates: Wed, 27th September 2017
Theatre: O2 Forum Kentish Town, Inner London
Genre: Comedy
Vocally Bespoke - The Journey So Far tickets and information

10. VOCALLY BESPOKE - THE JOURNEY SO FAR

Vocally Bespoke - The Journey So Far tickets Leicester Square Theatre »
Dates: Sun, 29th October 2017
Theatre: Leicester Square Theatre, Inner London
Genre: Concert
Saro The Musical tickets and information

11. SARO THE MUSICAL

Saro The Musical tickets The Shaw Theatre »
Dates: Thu, 24th August 2017 to Tue, 29th August 2017
Theatre: The Shaw Theatre, Inner London
Genre: Musical
What Shadows tickets and information

12. WHAT SHADOWS

What Shadows tickets Park Theatre - Park200, Park90 »
Dates: Tue, 26th September 2017 to Sat, 28th October 2017
Theatre: Park Theatre - Park200, Park90, Inner London
Genre: Play
Kevin Bridges - Work in Progress tickets and information

13. KEVIN BRIDGES - WORK IN PROGRESS

Kevin Bridges - Work in Progress tickets Soho Theatre - Studio »
Dates: Wed, 16th August 2017 to Thu, 17th August 2017
Theatre: Soho Theatre - Studio, Inner London
Genre: Comedy
BBC Radio 2 Live in Hyde Park tickets and information

14. BBC RADIO 2 LIVE IN HYDE PARK

BBC Radio 2 Live in Hyde Park tickets Hyde Park - Route of Kings »
Dates: Sun, 10th September 2017
Theatre: Hyde Park - Route of Kings, Inner London
Genre: Concert
Tiddler and Other Terrific Tales tickets and information

15. TIDDLER AND OTHER TERRIFIC TALES

Tiddler and Other Terrific Tales tickets Leicester Square Theatre »
Dates: Sat, 8th July 2017 to Sun, 3rd September 2017
Theatre: Leicester Square Theatre, Inner London
Genre: Kids show
Man to Man tickets and information

16. MAN TO MAN

Man to Man tickets Wilton's Music Hall »
Dates: Tue, 12th September 2017 to Sat, 23rd September 2017
Theatre: Wilton's Music Hall, Inner London
Genre: Play
The Solid Gold Rock n Roll Show tickets and information

17. THE SOLID GOLD ROCK N ROLL SHOW

The Solid Gold Rock n Roll Show tickets Cadogan Hall »
Dates: Fri, 27th October 2017
Theatre: Cadogan Hall, Inner London
Genre: Concert
Alice's Adventures Underground tickets and information

18. ALICE'S ADVENTURES UNDERGROUND

Alice's Adventures Underground tickets The Vaults »
Dates: Sat, 15th April 2017 to Sun, 10th September 2017
Theatre: The Vaults, Inner London
Genre: Play
The Woman in White tickets and information

19. THE WOMAN IN WHITE

The Woman in White tickets Charing Cross Theatre »
Dates: Mon, 20th November 2017 to Sat, 10th February 2018
Theatre: Charing Cross Theatre, Inner London
Genre: Musical
Footloose tickets and information

20. FOOTLOOSE

Footloose tickets Peacock Theatre »
Dates: Tue, 12th September 2017 to Sat, 30th September 2017
Theatre: Peacock Theatre, Inner London
Genre: Musical

ALL PLAYS

#Hashtag Lightie (Arcola)
A Boy Named Sue (The King's Head Theatre)
A Day by the Sea (Southwark Playhouse)
A Destiny with Death (Cockpit Theatre)
A Girl in School Uniform (Walks Into A Bar) (The New Diorama Theatre)
A Midsummer Night's Dream (The Rose Playhouse)
A Sockful of Custard (White Bear)
Ad Libido (Pleasance)
Adventures in Wonderland (The Vaults)
Agent of Influence: The Secret Life of Pamela More (Drayton Arms Theatre)
Alice's Adventures Underground (The Vaults)
All In (The New Diorama Theatre)
All the Little Lights (Arcola)
Am I if? (The Lion and Unicorn Theatre)
An Instinct for Kindness (White Bear)
An Offer You Can't Refuse (The Hen and Chickens Theatre)
Angel (Arcola)
Anything That Flies (Jermyn Street Theatre)
Around the World in 80 Days (Cadogan Hall)
Austentatious - An Improvised Jane Austen Novel (Leicester Square Theatre)
Beast (Southwark Playhouse)
Beautiful Little Fools (Cockpit Theatre)
Between a Man and a Woman (The Lion and Unicorn Theatre)
Big Cat (Pleasance)
Black Love Matters (Cockpit Theatre)
Blank (Bush Theatre)
Blue Print (The Lion and Unicorn Theatre)
Bold Knights of Britain (The New Diorama Theatre)
Boom (Theatre503)
Boris Got Bu**ered/Ramazanland is Freedomland (The King's Head Theatre)
Bullish (Camden People's Theatre)
Catastrophists (White Bear)
Cell Mates (Hampstead Theatre)
Close Up (Pleasance)
Coming Clean (The King's Head Theatre)
Consumables (The King's Head Theatre)
Continuity (Finborough)
Contractions (The New Diorama Theatre)
Cook (Bush Theatre)
Cry, Blueberry (Cockpit Theatre)
Daisy Pulls if Off (Park Theatre)
Dangling (Southwark Playhouse)
Dessert (Southwark Playhouse)
Destination Planet Earth! (Cockpit Theatre)
Diary of One Who Disappeared (Arcola)
Dolphins and Sharks (Finborough)
Doubt, A Parable (Southwark Playhouse)
Dr Marigold (The Lion and Unicorn Theatre)
Edinburgh Fringe Previews (Drayton Arms Theatre)
Effigies of Wickednness (The Gate Theatre)
Eglantine Whitechapel: Supernatural Detective (The New Diorama Theatre)
Ego (The Lion and Unicorn Theatre)
Empanada Loca (The Other Palace)
Engine Brake (The New Diorama Theatre)
Extravaganza Macabre - A Tale of Villainy & Valour in Victorian London (BAC)
Fishskin Trousers (Park Theatre)
Fossils (The New Diorama Theatre)
Fran & Leni (The King's Head Theatre)
Frankenstein (Bridewell Theatre)
Funeral Meats (The King's Head Theatre)
Gate (Cockpit Theatre)
Gone Off (Cockpit Theatre)
Good Girl (Old Red Lion)
Gypsy Queen (The King's Head Theatre)
Half Breed (Soho Theatre)
Hamlet (Park Theatre)
Hanna (Arcola)
Happy (The King's Head Theatre)
Heather (Bush Theatre)
Hijabi Monologues (Bush Theatre)
Holding the Man (Above the Stag Theatre)
Hot Mess (The Lion and Unicorn Theatre)
How (Not) To Live in Suburbia (Soho Theatre)
I Remember (Pleasance)
In Event of Moone Disaster (Theatre503)
Insignificance (Arcola)
Instructions for American Servicemen in Britain (Jermyn Street Theatre)
It Made Me Consider Me (The New Diorama Theatre)
Jelly (Cockpit Theatre)
Judith - A Parting From the Body (Arcola)
Julius Caesar (Bridge Theatre)
Just to Get Married (Finborough)
King Kong - (a comedy) (The Vaults)
Kings (The New Diorama Theatre)
Left My Desk (The New Diorama Theatre)
Loot (Park Theatre)
Love Letters to Asia (Camden People's Theatre)
Macbeth 360 (Cockpit Theatre)
Man to Man (Wilton's Music Hall)
Mendoza (Southwark Playhouse)
Miss Julie (Jermyn Street Theatre)
Mistero Buffo (The New Diorama Theatre)
Monkey Wedding (The Lion and Unicorn Theatre)
Monologues of a Tired Nurse (The Lion and Unicorn Theatre)
More More More (Pleasance)
Mrs Orwell (Old Red Lion)
Mum! (The Lion and Unicorn Theatre)
My Name is Harry Worth (The Lion and Unicorn Theatre)
NSFW (The Lion and Unicorn Theatre)
Napoleon Disrobed (Arcola)
Nassim Plays (Bush Theatre)
Nassim (Bush Theatre)
Natural Causes (Bridewell Theatre)
Neighbourhood Watch (The Lion and Unicorn Theatre)
Nell Gwynn (Bridewell Theatre)
Nightfall (Bridge Theatre)
No One Will Tell Me How to Start a Revolution (Hampstead Theatre)
Nothing to Perform (Cockpit Theatre)
Odd Man Out - Rabbitskin/Diary of a Welshcake (The Hope Theatre)
Of Kith & Kin (Bush Theatre)
Osmo (Southwark Playhouse)
Otelo (Southwark Playhouse)
Outlaws to In-laws - Happy and Glorious/Mister Tuesday/Reward/1984/Princess Die/Brothas/The Last Gay Play (The King's Head Theatre)
P.A.T.S. (The Lion and Unicorn Theatre)
Parliament Square (Bush Theatre)
Pilgrimmage (The Lion and Unicorn Theatre)
Pluto (Cockpit Theatre)
Pluto (The King's Head Theatre)
Police Cops in Space (The New Diorama Theatre)
Posting Letters to the Moon (Jermyn Street Theatre)
Pravda (Bridewell Theatre)
Prism (Hampstead Theatre)
Promozioni (The Lion and Unicorn Theatre)
Questions of Terrorism and Repression (The Lion and Unicorn Theatre)
Rabbits (Park Theatre)
Ramona Tells Jim (Bush Theatre)
Remedies - A Ballad of Broken Britain/Soundbite (Bread and Roses)
Scorch (Soho Theatre)
Secret Life of Humans (The New Diorama Theatre)
Secrets (The Lion and Unicorn Theatre)
Shahar Speaks (Theatre503)
Sheep (White Bear)
Shit-Faced Shakespeare: Much Ado About Nothing (Leicester Square Theatre)
Sid & Viv (Theatre503)
Skewed Judgement (White Bear)
Skin Deep (The Lion and Unicorn Theatre)
Some Guys Have All the Luck - The Rod Stewart Story (Leicester Square Theatre)
Sophie (The Lion and Unicorn Theatre)
Sparky TKO: Mansplaining (The Lion and Unicorn Theatre)
Spring Awakening (The Lion and Unicorn Theatre)
St*pid F*cking K*ds (The New Diorama Theatre)
Still Ill (The New Diorama Theatre)
Stories from the Circle (The Lion and Unicorn Theatre)
Suzy Storck (The Gate Theatre)
Swansong (The King's Head Theatre)
Testosterone (The New Diorama Theatre)
The Ballad of Reading Gaol (The Lion and Unicorn Theatre)
The Blinding Light (Jermyn Street Theatre)
The Community (The Lion and Unicorn Theatre)
The Dark Room (Theatre503)
The Diary of a Nobody (The King's Head Theatre)
The Edge (The Lion and Unicorn Theatre)
The Firm (Hampstead Theatre)
The Hound of the Baskervilles (Jermyn Street Theatre)
The House (Bread and Roses)
The Iliad (The Lion and Unicorn Theatre)
The Importance of Being Earnest (The Lion and Unicorn Theatre)
The Knitting Pattern (Theatre503)
The Knowledge (Charing Cross Theatre)
The Mayor of Casterbridge (BAC)
The Mosquito and The Bear (The Lion and Unicorn Theatre)
The Nether (Bridewell Theatre)
The Only Thing a Great Actress Needs is a Great Play and the Desire to Succeed (Southwark Playhouse)
The Provoked Wife (The Hope Theatre)
The Pursuit of App-iness (The Lion and Unicorn Theatre)
The Rain God (Pleasance)
The Retreat (Park Theatre)
The Revlon Girl (Park Theatre)
The Rivals (Bridewell Theatre)
The Secondary Victim (Park Theatre)
The Singing Hypnotist (Wilton's Music Hall)
The Slaves of Solitude (Hampstead Theatre)
The Terrible Infants (Wilton's Music Hall)
The Unknown Island (The Gate Theatre)
Theatre in the Pound (Cockpit Theatre)
Thebes Land (Arcola)
There Be Migrants Here (Theatre503)
Thirty Christmases (The New Diorama Theatre)
Touch (Soho Theatre)
Trap Street (The New Diorama Theatre)
Trestle (Southwark Playhouse)
Trouble with Men (The King's Head Theatre)
Twilight Song (Park Theatre)
Twilight: Los Angeles, 1992 (The Gate Theatre)
Twitchers (The Hen and Chickens Theatre)
Under the Mental Health (Cockpit Theatre)
Victory Day (The Lion and Unicorn Theatre)
What Shadows (Park Theatre)
White Fang (Park Theatre)
White Rabbit Red Rabbit (Bush Theatre)
Wife (Jermyn Street Theatre)
Windows (Finborough)
Witness for the Prosecution (County Hall)
Wolfsbane (O2 Academy Islington)
Xi Xiang Ji (The Lion and Unicorn Theatre)
Young Marx (Bridge Theatre)
Zigger Zagger (Wilton's Music Hall)

ALL OPERA/DANCE

A Florentine Tragedy (Bridewell Theatre)
Acosta Danza - Debut (Sadler's Wells Theatre)
Afternoon Raga Effect (The Lilian Baylis Theatre)
Akram Khan, Raga & Tala Experience (Sadler's Wells Theatre)
Alice's Adventures in Wonderland (Opera Holland Park - Open Air Theatre)
Armide (Arcola)
Arthur Pita - The Little Match Girl (The Lilian Baylis Theatre)
Birmingham Royal Ballet - Aladdin (Sadler's Wells Theatre)
Birmingham Royal Ballet - Arcadia/Le Baiser de la fee/Still Life at the Penguin Cafe (Sadler's Wells Theatre)
Collision (Arcola)
Company Wayne McGregor - Autobiography (Sadler's Wells Theatre)
Deadclub (The Place Theatre)
Don Giovanni (Peacock Theatre)
Escape Through Morning Ragas (The Lilian Baylis Theatre)
Eugene Onegin (Arcola)
Eun-Me Ahn Company - Let Me Change Your Name (The Place Theatre)
Even You, Lights, Cannot Hear Me/Nero Monologues (Bridewell Theatre)
Fun at the Festival: A Fusion of Comic Opera and Fresh New Writing - The Telephone/Cox and Box/Cycle (Arcola)
Giselle (Sadler's Wells Theatre)
Grimeborn (Arcola)
Hofesh Shechter Company - Grand Finale (Sadler's Wells Theatre)
Hood (The Lion and Unicorn Theatre)
Il Letto (Arcola)
Indian Adventures of Sitar and Dance (The Lilian Baylis Theatre)
Inhabitant (The Lion and Unicorn Theatre)
Jan Martens (Belgium/Netherlands) - Rule of Three (The Lilian Baylis Theatre)
Jasmin Vardimon Dance Company - Pinocchio (Sadler's Wells Theatre)
Joe Moran - Dance Art Foundation: On the Habit of Being Oneself (The Lilian Baylis Theatre)
Kyle Abraham/Abraham.In.Motion - Pavement (Sadler's Wells Theatre)
La Tragedie de Carmen (Wilton's Music Hall)
Lyon Opera Ballet (France) - Trois Grandes Fugues (Sadler's Wells Theatre)
Matthew Bourne's Cinderella (Sadler's Wells Theatre)
Maud Le Pladec/Okwui Okpokwasili - Hunted (The Lilian Baylis Theatre)
Meg Stuart/Damaged Goods and Munchner Kammerspiel - Until Our Hearts Stop (Sadler's Wells Theatre)
Michael Keegan-Dolan/Teac Damsa - Swan Lake/Loch na hEala (Sadler's Wells Theatre)
Mozart and Salieri (Bridewell Theatre)
Northern Ballet - Jane Eyre (Sadler's Wells Theatre)
Paco Pena - Flamencura (Sadler's Wells Theatre)
Parsifal (BAC)
Pepa Ubera and Josefina Camus - Ellipsis Land (The Lilian Baylis Theatre)
Porgy and Bess (Arcola)
Ragas, Sarod and Fiery Dance (Sadler's Wells Theatre)
Rambert Dance Company - A Linha Curva and other works (Sadler's Wells Theatre)
Rambert Dance Company - A Linha Curva and other works (The Lilian Baylis Theatre)
Re: Imagine India - Outlands (The Place Theatre)
Rosie Kay Dance Company - 5 Soldiers: The Body is the Frontline (Sadler's Wells Theatre)
Samson and Delilah (Samson Et Dalila) (Arcola)
Secret of Midnight Ragas (The Lilian Baylis Theatre)
Seeta Patel - Something Then Something Now (The Lilian Baylis Theatre)
Shobana Jeyasingh Dance Company (UK) - Bayadere The Ninth Life (Peacock Theatre)
Shobana Jeyasingh Dance Company (UK) - Bayadere/The Ninth Life (Sadler's Wells Theatre)
Tanguera (Sadler's Wells Theatre)
The BalletBoyz - 14 Days (Sadler's Wells Theatre)
The Cunning Little Vixen (Arcola)
The Husband at the Door (Arcola)
The Magic Flute (Die Zauberflote) (Soho Theatre)
The Marriage of Kim K - The Mozart Opera (Arcola)
The Nutcracker (The Royal Albert Hall)
The Queen's Lace Handkerchief (Wilton's Music Hall)
The Rake's Progress (Wilton's Music Hall)
The Silken Ladder (Arcola)
The Snowman (Peacock Theatre)
The Vanishing Bridegroom (Peacock Theatre)
Tosca (Cadogan Hall)
Tosca (The King's Head Theatre)
Une Education Manquee (Arcola)
V (Arcola)
Vamos Cuba! (Peacock Theatre)
Wild Card: Gianluca Vincentini (The Lilian Baylis Theatre)
Zaza (Opera Holland Park - Open Air Theatre)

OTHER TICKETS

A Hundred Different Words of Love (The Rosemary Branch)
A Night with Miss Ria Jones (Crazy Coqs Cabaret)
A Spoonful of Sherman (Crazy Coqs Cabaret)
Anna-Jane Casey - The Life in a Day (Crazy Coqs Cabaret)
Ant Middleton - An Evening with Ant Middleton (Union Chapel)
Aria Entertainment's From Page to Stage (The Other Palace)
Balenciaga: Shaping Fashion (Exhibition) (Victoria and Albert Museum)
Bang! Said the Gun (Leicester Square Theatre)
Banging Book Club Live (Crazy Coqs Cabaret)
Banqueting House (Entrance) (Banqueting House)
Beauty and the Feast (The Vaults)
Beige Sings Diamond (Crazy Coqs Cabaret)
Benares Rhythm Essentials (The Lilian Baylis Theatre)
Bicycle Tour (General)
Bike Tour - London Bike Tour (General)
Bond in Motion (Exhibition) (London Film Museum)
Bourgeois & Maurice - Style Over Substance - A 10 Year Retro-speculative (Soho Theatre)
Broadcast - NT: Angels in America Part One: Millennium Approaches (Clapham Picture House)
Broadcast - NT: Angels in America Part One: Millennium Approaches (Odeon Covent Garden)
Broadcast - NT: Angels in America Part Two: Perestroika (Clapham Picture House)
Broadcast - NT: Angels in America Part Two: Perestroika (Odeon Covent Garden)
Broadcast - NT: Angels in America Part Two: Perestroika (The Gate Theatre)
Broadcast - NT: Follies (Curzon Mayfair)
Broadcast - NT: Follies (The Screen on the Green)
Broadcast - NT: Follies (Tricycle Theatre)
Broadcast - NT: Julius Caesar (Clapham Picture House)
Broadcast - NT: Julius Caesar (Curzon Mayfair)
Broadcast - NT: Julius Caesar (The Gate Theatre)
Broadcast - NT: Julius Caesar (The Screen on the Green)
Broadcast - NT: Julius Caesar (Tricycle Theatre)
Broadcast - NT: Yerma (Cineworld Fulham Road)
Broadcast - NT: Yerma (Cineworld West India Quay)
Broadcast - NT: Yerma (Clapham Picture House)
Broadcast - NT: Yerma (Curzon Mayfair)
Broadcast - NT: Yerma (Odeon Covent Garden)
Broadcast - NT: Yerma (Odeon Tottenham Court Road)
Broadcast - NT: Yerma (The Gate Theatre)
Broadcast - NT: Yerma (The Screen on the Green)
Broadcast - NT: Yerma (Tricycle Theatre)
Broadcast - Young Marx (Cineworld Fulham Road)
Broadcast - Young Marx (Cineworld West India Quay)
Broadcast - Young Marx (Clapham Picture House)
Broadcast - Young Marx (Curzon Mayfair)
Broadcast - Young Marx (The Gate Theatre)
Broadcast - Young Marx (The Screen on the Green)
Broadcast - Young Marx (Tricycle Theatre)
Bryan Batt (Crazy Coqs Cabaret)
Buckingham Palace tours (Entrance) (Buckingham Palace)
Bus Tour - London sightseeing bus tours (General)
Cape Town Funny Festival in London (Leicester Square Theatre)
Casa Latin American Theatre Festival (Southwark Playhouse)
Celebration (The New Diorama Theatre)
Champions Tennis (The Royal Albert Hall)
Churchill War Rooms (Entrance) (General)
Cinema Closed (ABC Piccadilly)
Circus Abyssinia - Ethiopian Dreams (Cockpit Theatre)
Cirque Eloize - Saloon (Peacock Theatre)
Coach Tour - Tours from London (General)
Come Join the Dots (Crazy Coqs Cabaret)
Crash - A Celebration (Cockpit Theatre)
Cricket (Lord's Cricket Ground)
Darbar Festival (Sadler's Wells Theatre)
Dark (Almeida at King's Cross)
Duckie (Royal Vauxhall Tavern)
Edgar Allan Poe: The Haunted Palace (Wilton's Music Hall)
Effigies of Wickedness (The Gate Theatre)
Ensemble 17 (Cockpit Theatre)
Fascination (Rheingold Club)
Faulty Towers - The Dining Experience (General)
Faulty Towers - The Dining Experience (Kingsway Hall)
Fenella Fielding & Stephen Greif: Just a Little Murder (Crazy Coqs Cabaret)
Festival of Film (The Royal Albert Hall)
Food Experience - Afternoon Tea (General)
Food Experience - Dinner (General)
Food Experience - Lunch (General)
Food Experience - Medieval Banquet - St Katherine's Dock (General)
Football - Chelsea at home (Stamford Bridge Football Ground)
Gary Williams - At the Movies (Crazy Coqs Cabaret)
Gwyn Jay Allen - I Love Louis (Crazy Coqs Cabaret)
HMS Belfast (Entrance) (General)
Hammer House of Horror Live (Hoxton Hall)
Harry Potter: A History Of Magic (Exhibition) (The British Library)
Harry and Chris (Leicester Square Theatre)
Household Cavalry Museum (Entrance) (The Household Cavalry Museum)
Ian Shaw - Ian Shaw in Love, Fame and Happiness: When Joni Met Bowie (Crazy Coqs Cabaret)
Ida Barr - Artificial Hip Hop - Get Old or Die Tryin' (Wilton's Music Hall)
In Vogue: Songs by Madonna (Crazy Coqs Cabaret)
Incoming Festival (The New Diorama Theatre)
Invisible Women: A Mini Festival (The New Diorama Theatre)
Janine Johnson - Confessions of a Soul Diva (Crazy Coqs Cabaret)
Jinkx Monsoon - Jinkx Sings Everything (Leicester Square Theatre)
Judy & I (Crazy Coqs Cabaret)
Julia Fordham (Crazy Coqs Cabaret)
Kensington Palace (Entrance) (Kensington Palace)
Kerry Ellis Workshop (Crazy Coqs Cabaret)
Kerry Ellis (Crazy Coqs Cabaret)
La Voix Meets David Emanuel (Crazy Coqs Cabaret)
Lady Rizo - Red, White and Indigo (Soho Theatre)
Litmus Fest (Pleasance)
London Bridge Experience and Tombs (Entrance) (London Bridge Experience)
London Literary Pub Crawl (General)
Luna Cinema - Bridget Jones' Baby (Kensington Palace)
Luna Cinema - Fantastic Beasts (Kensington Palace)
Luna Cinema - Moulin Rouge (Kensington Palace)
Luna Cinema - The Goonies (Kensington Palace)
Madame Tussauds (Entrance) (Madame Tussauds)
Megan Hilty (The Hippodrome Casino)
Michael Parkinson - An Evening with Sir Michael Parkinson (Crazy Coqs Cabaret)
Miss Polly Rae (The Hippodrome Casino)
Natalie Rushdie (Crazy Coqs Cabaret)
National Wedding Show (Olympia)
NewsRevue (Canal Cafe Theatre, Bridge House Pub)
Now, for the Show! (The Lion and Unicorn Theatre)
OVO (The Royal Albert Hall)
Opera: Passion, Power And Politics (Exhibition) (Victoria and Albert Museum)
Other Men's Flowers (Jermyn Street Theatre)
Pasaje del Terror (Passage of Terror) (Entrance) (The London Pavilion)
Rail Tour - Rail trips from London (General)
Richard Dreyfuss (Leicester Square Theatre)
Ripley's Believe it or Not! (Entrance) (The London Pavilion)
River Tour - Bateaux Thames Cruises (General)
River Tour - Circular River Cruise from the London Eye (General)
River Tour - Hop On Hop Off-Red River Rover (General)
River Tour - River Tour (General)
River Tour - Thames tour + Meal (General)
Rugby (Twickenham Stadium)
Sharp Teeth (Theatre503)
Shrek's Adventure (Exhibition) (County Hall)
Slightly Fat Features (Leicester Square Theatre)
Soho Later (Soho Theatre)
Spare Tyre Artist Takeover (The New Diorama Theatre)
St Paul's Cathedral (Entrance) (St Paul's Cathedral)
Summer Exhibition (Exhibition) (Royal Academy of Arts)
Sunday Social (Royal Vauxhall Tavern)
Sweet Dreams: Songs by Annie Lennox (Crazy Coqs Cabaret)
Tea with the Old Queen (The King's Head Theatre)
The Black Cat - Salon Des Artistes (Crazy Coqs Cabaret)
The Design Museum (Entrance) (General)
The Drill (The New Diorama Theatre)
The Gladiator Games (The Museum of London)
The Houses of Parliament (Entrance) (The Houses of Parliament)
The Ideal Home Show (Olympia)
The London Aquarium (Entrance) (The London Aquarium)
The London Dungeon (Entrance) (The London Dungeon)
The London Eye (Entrance) (The London Eye)
The MTA Acting and Musical Showcases (Bridewell Theatre)
The Magic Cavern at Barons Court (Barons Court Theatre)
The Magic Hour (Park Lane Hotel)
The Museum of London (Entrance) (The Museum of London)
The Natural History Museum (Entrance) (The Natural History Museum)
The Northern Renaissance: Durer to Holbein (Exhibition) (Buckingham Palace)
The Pink Floyd Exhibition: Their Mortal Remains (Exhibition) (Victoria and Albert Museum)
The Star Wars Experience (Entrance) (Madame Tussauds)
The Thinking Drinkers - History of Alcohol (Leicester Square Theatre)
The Tower Bridge Exhibition (Entrance) (Tower Bridge)
The Tower of London (Entrance) (HRP Tower of London)
The View from The Shard (Entrance) (The Shard)
The Voice Mix (The Other Palace)
Tonic Celebrates - Marianne Eliott and Harriet Walter (Soho Theatre)
Train Tour - Go by rail (General)
Ugly Chief (BAC)
Unbroken Festival (Theatre503)
Under the Arches (Charing Cross Theatre)
Vanity von Glow - A Night in Soho (The Phoenix Artists Club)
Venue Tour - Chelsea Football Club Tour (Stamford Bridge Football Ground)
Venue Tour - The Royal Albert Hall (The Royal Albert Hall)
Venue Tour (Twickenham Stadium)
Viv Groskop (Crazy Coqs Cabaret)
Walking Tour - Jack The Ripper Tour (General)
Walking Tour - London Walking Tours (General)
Walking Tour - St Pancras (General)
West End Magic presents... (Leicester Square Theatre)
West End Magic (Leicester Square Theatre)
Westminster Abbey (Entrance) (General)
Wine Tasting - Vinopolis (Vinopolis)
You Know How to Love Me (The Other Palace)
ZSL London Zoo (Entrance) (ZSL - London Zoo)

ALL CONCERTS

2CELLOS (The Royal Albert Hall, Inner London)
Absolute Bowie (O2 Academy Islington, Inner London)
Albert Hammond - Albert Hammon in Symphony (Cadogan Hall, Inner London)
Alter Bridge (The Royal Albert Hall, Inner London)
Andrew Roachford (O2 Academy Islington, Inner London)
Angus & Julia Stone (O2 Academy Brixton, Inner London)
Antarctic Monkeys (O2 Academy Islington, Inner London)
Aswad (Jazz Cafe, Inner London)
BBC Radio 2 Live in Hyde Park (Hyde Park, Inner London)
BT Christmas Concert (The Royal Albert Hall, Inner London)
Beethoven's Ninth (The Royal Albert Hall, Inner London)
Beth Hart Band (The Royal Albert Hall, Inner London)
Billy Bragg - Bridges not Walls (Islington Assembly Hall, Inner London)
Billy Cobham (Jazz Cafe, Inner London)
Billy Lockett (Union Chapel, Inner London)
Black Rebel Motorcycle Club (O2 Academy Brixton, Inner London)
Blondie (O2 Academy Brixton, Inner London)
Boyce Avenue (The Royal Albert Hall, Inner London)
Busted - Night Driver (The Royal Albert Hall, Inner London)
Cara Dillon (Union Chapel, Inner London)
Carmina Burana (The Royal Albert Hall, Inner London)
Carols By Candlelight (The Royal Albert Hall, Inner London)
Casino Royale in Concert (The Royal Albert Hall, Inner London)
Charles Bradley & His Extraordinaires (O2 Forum Kentish Town, Inner London)
Chas 'n' Dave (The Royal Albert Hall, Inner London)
Christmas Carol Singalong (The Royal Albert Hall, Inner London)
Christmas Classics (The Royal Albert Hall, Inner London)
Classic Carols (The Royal Albert Hall, Inner London)
Classical Spectacular (The Royal Albert Hall, Inner London)
Concert - An Evening of Music (The Other Palace (formerly St James Theatre), Inner London)
Courtney Pine - Courtney Pine Band featuring Omar (Bridge Theatre, Inner London)
Curved Air (The Borderline, Inner London)
DJ Format + Abdominal (The Garage, Inner London)
DJ Harvey (The Ministry of Sound, Inner London)
David Gray (Cadogan Hall, Inner London)
Deaf School (O2 Academy Islington, Inner London)
Dee Dee Bridgewater (Cadogan Hall, Inner London)
Definitely Might Be (O2 Academy Islington, Inner London)
Diana Krall (The Royal Albert Hall, Inner London)
Dick Valentine (O2 Academy Islington, Inner London)
Disney Fantasia: Live in Concert (The Royal Albert Hall, Inner London)
Disney in Concert - Beauty and the Beast (The Royal Albert Hall, Inner London)
Distant Worlds: Music from Final Fantasy - 30th Anniversary Concert (The Royal Albert Hall, Inner London)
Dizzee Rascal (O2 Academy Brixton, Inner London)
Dub Pistols (O2 Academy Islington, Inner London)
Electric Six (O2 Academy Islington, Inner London)
Eliane Elias (Cadogan Hall, Inner London)
Eliza Carthy and the Wayward Band (Union Chapel, Inner London)
Elvana: Elvis Fronted Nirvana (O2 Academy Islington, Inner London)
Faster Pussycat (World's End Pub, Inner London)
Fish (Islington Assembly Hall, Inner London)
Fleet Foxes (O2 Academy Brixton, Inner London)
Foreigner (The Royal Albert Hall, Inner London)
Foy Vance - The Wild Swan World Tour (Union Chapel, Inner London)
Future Islands (O2 Academy Brixton, Inner London)
G4 - G4 Christmas By Candlelight Tour 2017 (St James' Church, Inner London)
Gary Numan (O2 Academy Brixton, Inner London)
Glory of Christmas (The Royal Albert Hall, Inner London)
Gogol Bordello (O2 Academy Brixton, Inner London)
Goldfrapp (O2 Academy Brixton, Inner London)
Good Charlotte (O2 Academy Brixton, Inner London)
Graham Gouldman - 10cc's Graham Gouldman & Heart Full of Song (The Shaw Theatre, Inner London)
Grand Organ Gala (The Royal Albert Hall, Inner London)
Gretchen Peters (Union Chapel, Inner London)
Grizzly Bear (O2 Academy Brixton, Inner London)
Guns 2 Roses (O2 Academy Islington, Inner London)
Guy Barker - Guy Barker's Big Band Christmas (The Royal Albert Hall, Inner London)
Gwyneth Herbert - Letters I Haven't Written (Crazy Coqs Cabaret, Inner London)
Handel's Messiah (The Royal Albert Hall, Inner London)
Harry Potter and the Chamber of Secrets in Concert (The Royal Albert Hall, Inner London)
Hatebreed (O2 Forum Kentish Town, Inner London)
Heather Small (Union Chapel, Inner London)
Heaven 17 (University of London Union (ULU), Inner London)
Hope and Social (The Borderline, Inner London)
Hot Club of Cowtown (Dingwalls, Inner London)
Hurts (O2 Academy Brixton, Inner London)
Imelda May (The Royal Albert Hall, Inner London)
Indigo Girls (Islington Assembly Hall, Inner London)
James Horner: A Life in Music (The Royal Albert Hall, Inner London)
Jaws in Concert (The Royal Albert Hall, Inner London)
Jingle Bell Christmas (The Royal Albert Hall, Inner London)
Jo Harman (The Borderline, Inner London)
Joe Longthorne (Leicester Square Theatre, Inner London)
Joe Stilgoe (Crazy Coqs Cabaret, Inner London)
John Dagleish and George Maguire - John Dagleish and George Maguire in?A Long Way From Home (Crazy Coqs Cabaret, Inner London)
John Mayall (Cadogan Hall, Inner London)
Jools Holland and his Rhythm and Blues Orchestra (The Royal Albert Hall, Inner London)
Jose James (Islington Assembly Hall, Inner London)
Joseph Arthur (The Borderline, Inner London)
Josh Rouse (The Garage, Inner London)
Justin Currie and the Pallbearers (Jazz Cafe, Inner London)
Justin Hayward (Union Chapel, Inner London)
KMFDM (O2 Academy Islington, Inner London)
Kadhja Bonet (Islington Assembly Hall, Inner London)
Kate Simko and The London Electronic Orchestra (Jazz Cafe, Inner London)
Katherine Jenkins - Christmas with Katherine Jenkins (The Royal Albert Hall, Inner London)
Kerrang! (The Borderline, Inner London)
King of Pop: The Legend Continues (Leicester Square Theatre, Inner London)
Kings College Choir (The Royal Albert Hall, Inner London)
Kirk Fletcher (The Borderline, Inner London)
Kodaline (O2 Academy Brixton, Inner London)
Korn (O2 Academy Brixton, Inner London)
Kris Drever (Union Chapel, Inner London)
Ladysmith Black Mambazo (Cadogan Hall, Inner London)
Lee Scratch Perry (Jazz Cafe, Inner London)
Lethal Bizzle (O2 Forum Kentish Town, Inner London)
Lightyear (The Garage, Inner London)
Little Big Town (The Royal Albert Hall, Inner London)
London Community Gospel Choir (Union Chapel, Inner London)
London Grammar (O2 Academy Brixton, Inner London)
Lucie Silvas (Islington Assembly Hall, Inner London)
Lulu - All About the Music (Union Chapel, Inner London)
Marcos Valle (Jazz Cafe, Inner London)
Marillion (The Royal Albert Hall, Inner London)
Martha Reeves and The Vandellas (University of London Union (ULU), Inner London)
Martine McCutcheon (Islington Assembly Hall, Inner London)
Marty Stuart (Cadogan Hall, Inner London)
Mastodon (O2 Academy Brixton, Inner London)
Metropolis (Wilton's Music Hall, Inner London)
Mogwai (O2 Academy Brixton, Inner London)
Morbid Angel (O2 Academy Islington, Inner London)
Mostly Autumn (O2 Academy Islington, Inner London)
Motorheadache (O2 Academy Islington, Inner London)
My Great Orchestral Adventure (The Royal Albert Hall, Inner London)
Mystery Jets (The Garage, Inner London)
Nadine Shah (Islington Assembly Hall, Inner London)
Ne-Yo (O2 Academy Brixton, Inner London)
Neil Sedaka (The Royal Albert Hall, Inner London)
Nerina Pallot (Hoxton Hall, Inner London)
New Found Glory (O2 Forum Kentish Town, Inner London)
New Found Glory (World's End Pub, Inner London)
New Model Army (O2 Forum Kentish Town, Inner London)
Newton Faulkner (University of London Union (ULU), Inner London)
Nik Kershaw (Union Chapel, Inner London)
Nishat Khan and the Soul of Khayal (The Lilian Baylis Theatre, Inner London)
PCM 3 - From the Kalevala to Kaustinen: Finnish Folk and Baroque Music (Cadogan Hall, Inner London)
PCM 4 (Cadogan Hall, Inner London)
PCM 5 (Cadogan Hall, Inner London)
PCM 6 (Cadogan Hall, Inner London)
PCM 7 (Cadogan Hall, Inner London)
PCM 8 (Cadogan Hall, Inner London)
Papa Roach (O2 Academy Brixton, Inner London)
Peatbog Faeries (The Borderline, Inner London)
Peter Bruntnell Trio (The Borderline, Inner London)
Phil Rudd (World's End Pub, Inner London)
Placebo (O2 Academy Brixton, Inner London)
Pop Will Eat Itself - Pwei (University of London Union (ULU), Inner London)
Portugal. The Man (Heaven, Inner London)
Prom 19 - Relaxed Prom (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 20 - Stephen Hough plays Brahms (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 21 - Beethoven - Symphony No. 9 - Choral (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 22 - Monteverdi's Vespers (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 23 - Handel - Israel in Egypt (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 24 - Esa-Pekka Salonen conducts John Adams (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 25 - Sir John Eliot Gardiner and the Monteverdi Choir (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 26 - Mozart and Brahms (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 27 - Ella and Dizzy: A Centenary Tribute (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 28 - National Youth Orchestra of Great Britain (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 29 - Mussorgsky - Khovanshchina (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 30 - Walton - Belshazzar's Feast (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 31 (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 32 - Britten, Brian Elias, Purcell and Elgar (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 33 - Sibelius, Grieg, Schumann and Hindemith (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 34 - John Wilson conducts Oklahoma! (matinee) (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 35 - John Wilson conducts Oklahoma! (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 36 - Schubert and Mahler (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 37 (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 38 - Rachmaninov - All-Night Vigil (Vespers) (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 39 - Debussy, Ravel and Mark-Anthony Turnage (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 40 - Brahms, Berg, Larcher and Schumann (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 41 - Philip Glass and Ravi Shankar (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 42 - Les Siecles and Francois-Xavier Roth (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 43 - Saint-Saens: Organ Symphony (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 44 - Bang on a Can All-Stars (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 45 - Mahler - 'Resurrection' Symphony (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 46 - Schoenberg - Gurrelieder (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 47 - Bach's 'Little Organ Book' past and present (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 48 - A Patchwork Passion (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 49 - Bach's St John Passion (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 50 - Beethoven, Stravinsky and Gerald Barry (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 51 - Sibelius, Saint-Saens and Elgar-Payne (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 52 - Beyond the Score: Dvorak's New World Symphony (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 53 - Beneath the Underdog: Charles Mingus Revisited (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 54 - Orchestra of La Scala, Milan, and Riccardo Chailly (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 55 - Classical Music of India and Pakistan (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 56 - The Bohemian Reformation (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 57 - Swing No End (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 58 - Cincinnati Symphony Orchestra and Louis Langree (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 59 - Mozart - La clemenza di Tito (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 60 - Stravinsky, Rachmaninov and Shostakovich (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 61 - Renee Fleming sings Strauss (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 62 - Chineke! (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 63 - Taneyev, Rachmaninov and Tchaikovsky (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 64 - Royal Concertgebouw Orchestra and Daniele Gatti (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 65 - Stax Records: 50 Years of Soul (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 66 - Haydn and Mahler (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 67 - Freiburg Baroque Orchestra and Pablo Heras-Casado (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 68 - Prokofiev, Tchaikovsky and Shostakovich (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 69 - Anne-Sophie Mutter plays Dvorak's Violin Concerto (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 70 - Missy Mazzoli, Bartok and Dvorak (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 71 - Stravinsky, Britten, Prokofiev and Shostakovich (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 72 - Vienna Philharmonic - Mahler's Sixth Symphony (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 73 - Sir Andras Schiff performs Bach's The Well Tempered Clavier (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 74 - Vienna Philharmonic - Brahms, Mozart and Beethoven (The Royal Albert Hall, Inner London)
Prom 75 - Last Night of the Proms (The Royal Albert Hall, Inner London)
Proms Extra - Sing (The Royal Albert Hall, Inner London)
Proms Extra (The Royal Albert Hall, Inner London)
Proms at... - Southwark Cathedral (The Royal Albert Hall, Inner London)
Proms at... - The Tanks at Tate Modern (Tate Modern, Inner London)
Proms at... - Wilton's Music Hall (Wilton's Music Hall, Inner London)
Proms in the Park (Hyde Park, Inner London)
Psychedelic Furs (O2 Forum Kentish Town, Inner London)
Rag 'n' Bone Man - The Overproof Tour (O2 Academy Brixton, Inner London)
Rhythm Unleashed (The Lilian Baylis Theatre, Inner London)
Richard Thompson (Bridge Theatre, Inner London)
Richard Thompson (Cadogan Hall, Inner London)
Rick Wakeman - Piano Portraits in Concert (Cadogan Hall, Inner London)
Ricky Ross (Cadogan Hall, Inner London)
Rise Against (O2 Academy Brixton, Inner London)
Rob Heron and The Tea Pad Orchestra (The Borderline, Inner London)
Robin Trower (Islington Assembly Hall, Inner London)
Roddy Woomble (Islington Assembly Hall, Inner London)
Roy Hargrove (Jazz Cafe, Inner London)
Royal Philharmonic Orchestra - Takeover the Brasserie (Crazy Coqs Cabaret, Inner London)
Ryan Adams (The Royal Albert Hall, Inner London)
Scott Alan (Crazy Coqs Cabaret, Inner London)
Seven Drunken Nights - The Story of the Dubliners (Leicester Square Theatre, Inner London)
Shed Seven (O2 Academy Brixton, Inner London)
Show of Hands - Walk with Me Autumn Tour (Union Chapel, Inner London)
Silverstein (The Garage, Inner London)
Simon McBride (O2 Academy Islington, Inner London)
Sleaford Mods (O2 Academy Brixton, Inner London)
Soft Machine (The Borderline, Inner London)
Someone Like You - The Adele Songbook (Leicester Square Theatre, Inner London)
Son of Dave (The Borderline, Inner London)
Space Spectacular (The Royal Albert Hall, Inner London)
Spirit of Morning Ragas (The Lilian Baylis Theatre, Inner London)
Squeeze - Join the Dots UK Tour (The Royal Albert Hall, Inner London)
Stan Webb's Chicken Shack (The Borderline, Inner London)
Stefano Bollani (Cadogan Hall, Inner London)
Steven Wilson (The Royal Albert Hall, Inner London)
Stone Sour (O2 Academy Brixton, Inner London)
Stray - The History of Stray (Pt 2) (The Borderline, Inner London)
Symphonic Star Wars (The Royal Albert Hall, Inner London)
T'Pau (Islington Assembly Hall, Inner London)
Texas (The Royal Albert Hall, Inner London)
The Barr Brothers (Union Chapel, Inner London)
The Black Angels (O2 Forum Kentish Town, Inner London)
The Blockheads (Islington Assembly Hall, Inner London)
The Blues Brothers - Summer Special (The Hippodrome Casino, Inner London)
The Bootleg Beatles - It Was 50 Years Ago Today (The Royal Albert Hall, Inner London)
The Charlatans (O2 Academy Brixton, Inner London)
The Damned (O2 Forum Kentish Town, Inner London)
The Doors Alive (O2 Academy Islington, Inner London)
The Elvis Years - The Story of the King (Leicester Square Theatre, Inner London)
The Hunna (O2 Academy Brixton, Inner London)
The Icicle Works (O2 Academy Islington, Inner London)
The Jesus and Mary Chain (O2 Forum Kentish Town, Inner London)
The Naked and Famous (Electric Brixton, Inner London)
The Pigeon Detectives (O2 Forum Kentish Town, Inner London)
The Prince Experience (O2 Academy Islington, Inner London)
The Solid Gold Rock n Roll Show (Cadogan Hall, Inner London)
The South (O2 Academy Islington, Inner London)
The Southmartins (O2 Academy Islington, Inner London)
The Strypes (Electric Brixton, Inner London)
The Temperance Movement (The Borderline, Inner London)
The Three Degrees (Jazz Cafe, Inner London)
The Tina Turner Experience (Islington Assembly Hall, Inner London)
The Wedding Present (Cadogan Hall, Inner London)
The Wurzels (Islington Assembly Hall, Inner London)
The Young'uns - Three for All' Tour (Union Chapel, Inner London)
Tom McRae (Union Chapel, Inner London)
Tori Amos (The Royal Albert Hall, Inner London)
Toto (The Royal Albert Hall, Inner London)
Tubular Bells for Two (Union Chapel, Inner London)
Ute Lemper (Cadogan Hall, Inner London)
Verdi's Requiem - Memorial Performance (Opera Holland Park - Open Air Theatre, Inner London)
Vocally Bespoke - The Journey So Far (Leicester Square Theatre, Inner London)
W.A.S.P. (O2 Forum Kentish Town, Inner London)
Wednesday 13 (O2 Academy Islington, Inner London)
Wiley (O2 Academy Brixton, Inner London)
Wilko Johnson - Wilko Johnson Band - 30th Anniversary (The Royal Albert Hall, Inner London)
Wishbone Ash (O2 Academy Islington, Inner London)
Yann Tiersen (The Royal Albert Hall, Inner London)
Yngwie Malmsteen (O2 Forum Kentish Town, Inner London)
Young Guns (University of London Union (ULU), Inner London)

ALL COMEDY

Abandoman - Life + Rhymes (Soho Theatre, Inner London)
Adam Hess - Cactus (Soho Theatre, Inner London)
Ahir Shah - Control (Soho Theatre, Inner London)
Andrew Lawrence - The Happy Accident Tour (Leicester Square Theatre, Inner London)
Andy Parsons - Slacktivist Action Group (Soho Theatre, Inner London)
Anne Edmonds - No Offence, None Taken (Soho Theatre, Inner London)
Aunty Donna (Leicester Square Theatre, Inner London)
Big Night Out (Kingsway Hall, Inner London)
Brent Morin (Soho Theatre, Inner London)
Chris Martin (The Phoenix Artists Club, Inner London)
Craig Campbell - Easy Tiger (Leicester Square Theatre, Inner London)
Daliso Chaponda - What the African Said (Leicester Square Theatre, Inner London)
Daniel Sloss - NOW (Soho Theatre, Inner London)
Dave Gorman - Dave Gorman's Screen Guild (Hoxton Hall, Inner London)
Ed Gamble - Mammoth (Leicester Square Theatre, Inner London)
Ellie Taylor - This Guy (Leicester Square Theatre, Inner London)
Ellyn Daniels - Emotional Terrorism (The Hen and Chickens Theatre, Inner London)
Ellyn Daniels - Emotional Terrorism (The Rosemary Branch, Inner London)
Fenella Fielding - Do you mind if I smoke? (The Phoenix Artists Club, Inner London)
Gad Elmaleh (Soho Theatre, Inner London)
Gary Delaney - There's Something About Gary (Leicester Square Theatre, Inner London)
Greg Proops - The Smartes Man in the World (Soho Theatre, Inner London)
Hasan Minhaj (Soho Theatre, Inner London)
Iain Stirling - U Ok Hun? X (Leicester Square Theatre, Inner London)
James Acaster - Classic Scrapes Book Tour (Union Chapel, Inner London)
James Veitch - Dot Con (and Some Extra Bits) (Soho Theatre, Inner London)
Jarlath Regan (Leicester Square Theatre, Inner London)
Jason Byrne - The Man with Three Brains (Leicester Square Theatre, Inner London)
Jerry Sadowitz - Comedian, Magician, Psychopath! It's All Bollocks (Leicester Square Theatre, Inner London)
Jimeoin - Ridiculous (Leicester Square Theatre, Inner London)
Jimmy Carr - The Best of, Ultimate, Gold, Greatest Hits Tour (O2 Academy Brixton, Inner London)
John Robins - The Darkness of Robins (Leicester Square Theatre, Inner London)
Jongleurs Comedy Club (Jongleurs Piccadily, Inner London)
Kerry Godliman - Stick or Twist (Bread and Roses, Inner London)
Kerry Godliman - Stick or Twist (Comedy Store, Inner London)
Kerry Godliman - Stick or Twist (Soho Theatre, Inner London)
Kevin Bridges - Work in Progress (Soho Theatre, Inner London)
Laura Davis - Cake in the Rain (Soho Theatre, Inner London)
Luke Heggie - Rough Diamante (Soho Theatre, Inner London)
Mae Martin - Dope (Soho Theatre, Inner London)
Mark Thomas (Leicester Square Theatre, Inner London)
Matt Forde - It's My Political Party (And I'll Cry if I Want to) (The Other Palace (formerly St James Theatre), Inner London)
Matt Forde - It's My Political Party (And I'll Cry if I Want to) (Leicester Square Theatre, Inner London)
Matt Okine - We Made You (Soho Theatre, Inner London)
Matt Richardson - Slash (Leicester Square Theatre, Inner London)
Matt Winning - Filibuster (Leicester Square Theatre, Inner London)
Michael McIntyre - Work in Progress (Soho Theatre, Inner London)
Mike Shephard - Funtimes, Bumtimes (The Rosemary Branch, Inner London)
Nazeem Hussain - Public Frenemy (Soho Theatre, Inner London)
Nick Helm (Leicester Square Theatre, Inner London)
Nina Conti (Union Chapel, Inner London)
Ongals: Babbling Comedy (Soho Theatre, Inner London)
Patton Oswalt (O2 Forum Kentish Town, Inner London)
Paul Zerdin - All Mouth (Leicester Square Theatre, Inner London)
Radio Rejects (Canal Cafe Theatre, Bridge House Pub, Inner London)
Reginald D Hunter - Some People v Reginald D. Hunter (Union Chapel, Inner London)
Richard Herring - Richard Herring's Leicester Square Theatre Podcast (Leicester Square Theatre, Inner London)
Russell Brand - Re:Birth (O2 Academy Brixton, Inner London)
Russell Kane - Kaned Laughter (Jermyn Street Theatre, Inner London)
Sam Simmons - A-K (Soho Theatre, Inner London)
Sean Hughes - Blank Book (Soho Theatre, Inner London)
Seann Walsh (Leicester Square Theatre, Inner London)
Simon Amstell - What is This? (Leicester Square Theatre, Inner London)
Simon Day - In Character (Leicester Square Theatre, Inner London)
Sleeping Trees - Sleeping Trees at the Movies (BAC (Battersea Arts Centre), Inner London)
Stephen K Amos - Bread and Circuses (Leicester Square Theatre, Inner London)
Steve Bugeja - Summer Camp (Leicester Square Theatre, Inner London)
Stewart Lee - Content Provider (Leicester Square Theatre, Inner London)
Test Tube Comedy (Canal Cafe Theatre, Bridge House Pub, Inner London)
The Comedy Happening (Soho Theatre, Inner London)
The Noise Next Door (Leicester Square Theatre, Inner London)
Tom Stade - I Swear (Leicester Square Theatre, Inner London)
Urzila Carlson - First Edition (Soho Theatre, Inner London)
Vir Das - The Boarding Das World Tour (Soho Theatre, Inner London)
Vir Das (O2 Forum Kentish Town, Inner London)
zazU - A Fete Worse Than Death (Soho Theatre, Inner London)
zazU - Part I: The Beginning (Soho Theatre, Inner London)
zazU - Part III: Raisins to Stay Alive (Soho Theatre, Inner London)


© UK Theatre Web, UK
1995-2017
Developed and Maintained by RMJIoldGoogle+ Author
Tickets by SeatChoice
Listings powered by Dynamic Listing Ltd

UK Theatre Sites Cookies in Use