Venues in West End

Links to what's on, archive and more details including maps.

Other Towns

: Aberdeen : Abergavenny : Aberystwyth : Abingdon : Alcester : Aldeburgh : Aldershot : Alnwick : Alton : Altrincham : Andover : Arbroath : Ascot : Audenshaw : Aylesbury : Ayr : Bacup : Banbury : Barnard Castle : Barnsley : Barnstaple : Barrow-in-Furness : Barry : Basildon : Basingstoke : Bath : Bedford : Bedworth : Belfast : Berwick-on-Tweed : Beverley : Bexhill-on-Sea : Bexleyheath : Billingham : Bingley : Birkenhead : Birmingham : Bishops Stortford : Bishops Waltham : Blackburn : Blackpool : Bodelva : Bolton : Bordon : Bournemouth : Bradford : Brecon : Brentwood : Bridgwater : Bridlington : Bridport : Brigg : Brighton : Bristol : Bromley : Bromsgrove : Bromyard : Builth Wells : Burnley : Burton-on-Trent : Bury : Bury St Edmunds : Buxton : Calne : Camberley : Cambridge : Cannock : Canterbury : Cardiff : Cardigan : Carlisle : Carmarthen : Castlebar : Chatham : Chelmsford : Cheltenham : Chesham : Chessington : Chester : Chester-le-Street : Chesterfield : Chichester : Chippenham : Chipping Sodbury : Chorley : Christchurch : Cirencester : Clacton-on-Sea : Clevedon : Clitheroe : Colchester : Colwyn Bay : Congleton : Corby : Cork : Corsham : Coventry : Cranleigh : Crawley : Crewe : Cumbernauld : Darlington : Dartford : Darwen : Derby : Derry : Devizes : Didcot : Diss : Doncaster : Dorchester : Dorking : Douglas : Downpatrick : Dublin : Dudley : Dumfries : Dundee : Dunfermline : Dunkeld : Dunstable : Durham : East Grinstead : East Lulworth : Eastbourne : Eastleigh : Edinburgh : Ellesmere Port : Epsom : Esher : Evesham : Exeter : Exmouth : Falkirk : Falmouth : Fareham : Farnham : Faversham : Felixstowe : Fleet : Folkestone : Frome : Gateshead : Glasgow : Glenrothes : Gloucester : Goole : Grantham : Gravesend : Great Torrington : Great Yarmouth : Greenock : Grimsby : Guildford : Halifax : Halton : Hampton Court : Hanley : Harpenden : Harrogate : Hartlepool : Hastings : Hatfield : Havant : Haverhill : Haywards Heath : Hebden Bridge : Hedge End : Helmsley : Hemel Hempstead : Henley-On-Thames : Hereford : Hertford : Hexham : Heywood : High Wycombe : Hoddesdon : Holmfirth : Horley : Hornchurch : Horsham : Hove : Huddersfield : Hull : Hunstanton : Hyde : Ilfracombe : Ilkley : Inverness : Ipswich : Irvine : Kendal : Kenilworth : Keswick : Kettering : Kidderminster : Killarney : Kilmarnock : Kings Lynn : Kingston : Kirkcaldy : Knutsford : Lanark : Lancaster : Largs : Leamington Spa : Leatherhead : Leeds : Leicester : Lewes : Lichfield : Limerick : Lincoln : Liskeard : Liverpool : Llandudno : Llanelli : Longfield : Loughborough : Lowestoft : Luton : Lytham St Annes : Maidenhead : Maidstone : Malvern : Manchester : Mansfield : Margate : Market Rasen : Marlborough : Melton Mowbray : Merthyr Tydfil : Middlesborough : Middlesbrough : Middleton : Milford Haven : Milton Keynes : Minehead : Mold : Monmouth : Morecambe : Motherwell : Musselburgh : New Brighton : New Milton : Newark : Newbury : Newcastle upon Tyne : Newcastle-under-Lyme : Newmarket : Newport : Newquay : Newton-le-Willows : Newtown : North Kilworth : Northallerton : Northampton : Norwich : Nottingham : Oban : Oldham : Oswaldtwistle : Otley : Oxford : Paignton : Paisley : Peebles : Penzance : Perth : Peterborough : Pickering : Plymouth : Poole : Port Sunlight : Port Talbot : Porthcawl : Portsmouth : Potters Bar : Preston : Radlett : Rainham : Reading : Redditch : Redhill : Redruth : Retford : Rhyl : Richmond : Rickmansworth : Ripon : Rochester : Romford : Rotherham : Rugeley : Runcorn : Saffron Walden : Saint Austell : Sale : Salford : Salisbury : Scarborough : Scunthorpe : Selby : Settle : Sevenoaks : Shanklin : Sheffield : Sheringham : Shoreham-by-Sea : Shrewsbury : Sidmouth : Skegness : Solihull : Sonning : Southampton : Southend-on-Sea : Southport : Southsea : Southwold : St Albans : St Andrews : St Helens : St Helier : Stafford : Staines : Stamford : Stevenage : Stirling : Stockport : Stockton-on-Tees : Stoke-on-Trent : Stourbridge : Stowmarket : Stratford-Upon-Avon : Street : Stroud : Sunderland : Surbiton : Sutton Coldfield : Swanage : Swansea : Swindon : Tamworth : Taunton : Tavistock : Telford : Tewkesbury : Thame : Thames Ditton : Theale : Thetford : Tiverton : Todmorden : Tonbridge : Torquay : Totnes : Towcester : Trowbridge : Tunbridge Wells : Ulverston : Uppingham : Uxbridge : Wakefield : Wallasey : Wallingford : Walton-on-Trent : Warrington : Warwick : Watford : Wellingborough : Westcliff-on-Sea : Weston-super-Mare : Weymouth : Whitby : Whitchurch : Whitehaven : Whitley Bay : Whitstable : Wimborne : Winchester : Windsor : Witney : Woking : Wolverhampton : Woodbridge : Woodstock : Worcester : Workington : Worthing : Wrexham : Yeovil : York

What's on details for 'London'

London theatre; showing details of venues and performances for West End, Greater London.

The Top 20 Shows

Here are the top 20 shows in West End according to their popularity on our site over the last 21 days. See all shows in London.
Swan Lake tickets and information

1. SWAN LAKE

Swan Lake tickets Royal Opera House - Linbury Studio, Ballet Studio, Clore Studio,Floral Hall »
Dates: Thu, 17th May 2018 to Thu, 21st June 2018
Theatre: Royal Opera House - Linbury Studio, Ballet Studio, Clore Studio,Floral Hall, West End
Genre: Dance or ballet
Little Mermaid - The Circus Sensation tickets and information

2. LITTLE MERMAID - THE CIRCUS SENSATION

Little Mermaid - The Circus Sensation tickets Southbank Centre - Royal Festival Hall, RFH, Queen Elizabeth Hall, Purcell Room »
Dates: Tue, 24th July 2018 to Sun, 12th August 2018
Theatre: Southbank Centre - Royal Festival Hall, RFH, Queen Elizabeth Hall, Purcell Room, West End
Genre: Circus
Killer Joe tickets and information

3. KILLER JOE

Killer Joe tickets Trafalgar Studios - Studio 1,Studio 2 »
Dates: Fri, 18th May 2018 to Sat, 18th August 2018
Theatre: Trafalgar Studios - Studio 1,Studio 2, West End
Genre: Play
King Lear tickets and information

4. KING LEAR

King Lear tickets Duke of York's Theatre »
Dates: Wed, 11th July 2018 to Sat, 3rd November 2018
Theatre: Duke of York's Theatre, West End
Genre: Play
The Glenn Miller Story tickets and information

5. THE GLENN MILLER STORY

The Glenn Miller Story tickets London Coliseum »
Dates: Fri, 6th July 2018 to Sat, 18th August 2018
Theatre: London Coliseum, West End
Genre: Musical
Don Giovanni tickets and information

6. DON GIOVANNI

Don Giovanni tickets Royal Opera House - Linbury Studio, Ballet Studio, Clore Studio,Floral Hall »
Dates: Fri, 29th June 2018 to Tue, 17th July 2018
Theatre: Royal Opera House - Linbury Studio, Ballet Studio, Clore Studio,Floral Hall, West End
Genre: Opera or Operetta
One for the Road/The New World Order/Mountain Language/Ashes to Ashes tickets and information

7. ONE FOR THE ROAD/THE NEW WORLD ORDER/MOUNTAIN LANGUAGE/ASHES TO ASHES

One for the Road/The New World Order/Mountain Language/Ashes to Ashes tickets The Harold Pinter Theatre - Formerly The Comedy Theatre. »
Dates: Thu, 6th September 2018 to Sat, 20th October 2018
Theatre: The Harold Pinter Theatre - Formerly The Comedy Theatre., West End
Genre: Play
42nd Street tickets and information

8. 42ND STREET

42nd Street tickets Theatre Royal Drury Lane »
Dates: Since Mon, 20th March 2017
Theatre: Theatre Royal Drury Lane, West End
Genre: Musical
Frisky and Mannish tickets and information

9. FRISKY AND MANNISH

Frisky and Mannish tickets Southbank Centre - Royal Festival Hall, RFH, Queen Elizabeth Hall, Purcell Room »
Dates: Fri, 29th June 2018
Theatre: Southbank Centre - Royal Festival Hall, RFH, Queen Elizabeth Hall, Purcell Room, West End
Genre: Cabaret
Circus - Soap tickets and information

10. CIRCUS - SOAP

Circus - Soap tickets Southbank Centre - Royal Festival Hall, RFH, Queen Elizabeth Hall, Purcell Room »
Dates: Thu, 3rd May 2018 to Tue, 17th July 2018
Theatre: Southbank Centre - Royal Festival Hall, RFH, Queen Elizabeth Hall, Purcell Room, West End
Genre: Circus
The Book of Mormon tickets and information

11. THE BOOK OF MORMON

The Book of Mormon tickets Prince of Wales Theatre - Delfont Room »
Dates: Since Mon, 25th February 2013
Theatre: Prince of Wales Theatre - Delfont Room, West End
Genre: Musical
Les Miserables tickets and information

12. LES MISERABLES

Les Miserables tickets Queen's Theatre »
Dates: Since Thu, 1st April 2004
Theatre: Queen's Theatre, West End
Genre: Musical
Dreamgirls tickets and information

13. DREAMGIRLS

Dreamgirls tickets Savoy Theatre »
Dates: Sat, 19th November 2016 to Sat, 12th January 2019
Theatre: Savoy Theatre, West End
Genre: Musical
Elvis Lives tickets and information

14. ELVIS LIVES

Elvis Lives tickets Eventim Apollo »
Dates: Sat, 2nd February 2019
Theatre: Eventim Apollo, West End
Genre: Concert
Hamlet tickets and information

15. HAMLET

Hamlet tickets Shakespeare's Globe Theatre - Sam Wanamaker Playhouse, Inigo Jones, Globe Education Centre Theatre (Park Street) »
Dates: Wed, 25th April 2018 to Sun, 26th August 2018
Theatre: Shakespeare's Globe Theatre - Sam Wanamaker Playhouse, Inigo Jones, Globe Education Centre Theatre (Park Street), West End
Genre: Play
Pressure tickets and information

16. PRESSURE

Pressure tickets The Ambassadors Theatre - The Sondheim Theatre »
Dates: Wed, 6th June 2018 to Sat, 1st September 2018
Theatre: The Ambassadors Theatre - The Sondheim Theatre, West End
Genre: Play
The Great Gatsby tickets and information

17. THE GREAT GATSBY

The Great Gatsby tickets Arts Theatre - Above the Arts »
Dates: Tue, 30th May 2017 to Sun, 29th July 2018
Theatre: Arts Theatre - Above the Arts, West End
Genre: Play
Snow White - At the London Palladium tickets and information

18. SNOW WHITE - AT THE LONDON PALLADIUM

Snow White - At the London Palladium tickets London Palladium »
Dates: Sat, 8th December 2018 to Sun, 13th January 2019
Theatre: London Palladium, West End
Genre: Panto
Othello tickets and information

19. OTHELLO

Othello tickets Shakespeare's Globe Theatre - Sam Wanamaker Playhouse, Inigo Jones, Globe Education Centre Theatre (Park Street) »
Dates: Fri, 20th July 2018 to Sat, 13th October 2018
Theatre: Shakespeare's Globe Theatre - Sam Wanamaker Playhouse, Inigo Jones, Globe Education Centre Theatre (Park Street), West End
Genre: Play
Katherine Ryan - Katherine Ryan's Glitter Room tickets and information

20. KATHERINE RYAN - KATHERINE RYAN'S GLITTER ROOM

Katherine Ryan - Katherine Ryan's Glitter Room tickets Garrick Theatre »
Dates: Mon, 17th September 2018 to Sat, 29th September 2018
Theatre: Garrick Theatre, West End
Genre: Comedy

ALL PLAYS

£¥€$ (LIES) (Almeida Theatre)
A Christmas Carol (Old Vic Theatre)
A Christmas Carol (Shakespeare's Globe Theatre)
A Game of Chess (Shakespeare's Globe Theatre)
A Monster Calls (Old Vic Theatre)
A Slight Ache/The Dumb Waiter (The Harold Pinter Theatre)
After Edward (Shakespeare's Globe Theatre)
An Ideal Husband (Vaudeville Theatre)
An Octoroon (Dorfman Theatre)
Antony and Cleopatra (Olivier)
Aristocrats (Donmar Warehouse)
As You Like It (Open Air Theatre)
As You Like It (Shakespeare's Globe Theatre)
Austentatious - An Improvised Jane Austen Novel (Savoy Theatre)
Believe As You List (Shakespeare's Globe Theatre)
Consent (The Harold Pinter Theatre)
Dance Nation (Almeida Theatre)
Dark Night of the Soul - The Feminine Response to the Faustian Myth (Shakespeare's Globe Theatre)
Doctor Faustus (Shakespeare's Globe Theatre)
Don Quixote (Garrick Theatre)
Ear for Eye (Royal Court - Jerwood Theatre)
Early Doors (Eventim Apollo)
Edward II (Shakespeare's Globe Theatre)
Emilia (Shakespeare's Globe Theatre)
Exit The King (Olivier)
Eyam (Shakespeare's Globe Theatre)
Hamlet (Shakespeare's Globe Theatre)
Harry Potter and the Cursed Child - Part One & Part Two combined entry (Palace Theatre)
Harry Potter and the Cursed Child - Part One (Palace Theatre)
Harry Potter and the Cursed Child - Part Two (Palace Theatre)
Hole (Royal Court - Jerwood Theatre)
Home, I'm Darling (Dorfman Theatre)
Imperium: The Cicero Plays, Part I Conspirator (Gielgud Theatre)
Imperium: The Cicero Plays, Part II Dictator (Gielgud Theatre)
Jesus Hopped the 'A' Train (The Young Vic)
Julie (Lyttelton)
Killer Joe (Trafalgar Studios)
King Lear (Duke of York's Theatre)
Landscape/A Kind of Alaska (The Harold Pinter Theatre)
Lonely Planet (Trafalgar Studios)
Love's Labour's Lost (Shakespeare's Globe Theatre)
Macbeth (Barbican Centre)
Macbeth (Olivier)
Macbeth (Shakespeare's Globe Theatre)
Machinal (Almeida Theatre)
Measure for Measure (Donmar Warehouse)
Memorial (Barbican Centre)
Moonlight/Night School (The Harold Pinter Theatre)
Nanjing (Shakespeare's Globe Theatre)
Notes from the Field (Royal Court - Jerwood Theatre)
One For Sorrow (Royal Court - Jerwood Theatre)
One for the Road/The New World Order/Mountain Language/Ashes to Ashes (The Harold Pinter Theatre)
Othello (Shakespeare's Globe Theatre)
Party Time/Celebration (The Harold Pinter Theatre)
Pericles (Olivier)
Pity (Royal Court - Jerwood Theatre)
Pressure (The Ambassadors Theatre)
Ralegh: The Treason Trial (Shakespeare's Globe Theatre)
Red (Wyndham's Theatre)
Reverse Colonialism! (Southbank Centre)
Richard II (Shakespeare's Globe Theatre)
Romeo and Juliet (Barbican Centre)
Sea Wall (Old Vic Theatre)
Still No Idea (Royal Court - Jerwood Theatre)
Summer and Smoke (Duke of York's Theatre)
Sylvia (Old Vic Theatre)
Tartuffe (Theatre Royal Haymarket)
The Cane (Royal Court - Jerwood Theatre)
The Comedy About a Bank Robbery (Criterion Theatre)
The Convert (The Young Vic)
The Great Gatsby (Arts Theatre)
The Height of the Storm (Wyndham's Theatre)
The Importance of Being Earnest (Vaudeville Theatre)
The Inheritance (Noel Coward Theatre)
The Jungle (Playhouse Theatre)
The Lehman Trilogy (Lyttelton)
The Lieutenant of Inishmore (Noel Coward Theatre)
The Little French Lawyer (Shakespeare's Globe Theatre)
The Lover/The Collection (The Harold Pinter Theatre)
The Merchant of Venice (Shakespeare's Globe Theatre)
The Merry Wives of Windsor (Barbican Centre)
The Moderate Soprano (Duke of York's Theatre)
The Mousetrap (St Martin's Theatre)
The Play That Goes Wrong (Duchess Theatre)
The Prime of Miss Jean Brodie (Donmar Warehouse)
The Queen's Arcadia (Shakespeare's Globe Theatre)
The Room/Victoria Station/Family Voices (The Harold Pinter Theatre)
The Taming of the Shrew (Shakespeare's Globe Theatre)
The Tragedy of Sir John van Oldern Barnavelt (Shakespeare's Globe Theatre)
The Two Noble Kinsmen (Shakespeare's Globe Theatre)
The Winter's Tale (Shakespeare's Globe Theatre)
The Wipers Times (Arts Theatre)
The Wits (Shakespeare's Globe Theatre)
The Woman in Black (Fortune Theatre)
The Woods (Royal Court - Jerwood Theatre)
Things of Dry Hours (The Young Vic)
Translations (Olivier)
True West (Vaudeville Theatre)
Trying It On (Royal Court - Jerwood Theatre)
Twelfth Night (Shakespeare's Globe Theatre)
Two for the Seesaw (Trafalgar Studios)
War Horse (Lyttelton)
Wise Children (Old Vic Theatre)
Woke (Southbank Centre)

ALL OPERA/DANCE

Akhnaten (London Coliseum)
Andersson Dance - Scottish Ensemble - Goldberg Variations - ternary patterns for insomnia (Barbican Centre)
Anton and Erin (Barbican Centre)
Big Dance Theater - 17c (Old Vic Theatre)
Brendan Cole - All Night Long (Adelphi Theatre)
Che Malambo (Peacock Theatre)
Colin Dunne - Concert (Barbican Centre)
Das Rheingold (Royal Opera House)
Die Walkure (Royal Opera House)
Don Giovanni (Royal Opera House)
English National Ballet - Manon (London Coliseum)
Falstaff (Royal Opera House)
Gotterdammerung (Royal Opera House)
Jack the Ripper: The Women of Whitechapel (London Coliseum)
La boheme (London Coliseum)
La boheme (Royal Opera House)
Les Ballets Trockadero de Monte Carlo (Peacock Theatre)
Lohengrin (Royal Opera House)
Lucia di Lammermoor (London Coliseum)
New English Ballet Theatre - The Four Seasons/Remembrance (Peacock Theatre)
Porgy and Bess (London Coliseum)
Red - Wen Hui (Southbank Centre)
Rip It Up (London Palladium)
Salome (London Coliseum)
Siegfried (Royal Opera House)
Strictly Come Dancing - The Professionals (Eventim Apollo)
Swan Lake (London Coliseum)
Swan Lake (Royal Opera House)
Swing Out! A night of live Swing music and dancing (Southbank Centre)
Taj Express (Peacock Theatre)
Tango Fire - German Cornejo (Peacock Theatre)
Tap Dogs (Peacock Theatre)
The Magic Flute (Die Zauberflote) (London Coliseum)
The Merry Widow (London Coliseum)
The Nature of Why (Southbank Centre)
The Nutcracker (London Coliseum)
The Royal Ballet School - Summer Performance (Royal Opera House)
The Snowman (Peacock Theatre)
The Turn of the Screw (Open Air Theatre)
TriOperas - Turandot/Madam Butterfly/Carmen (Peacock Theatre)

OTHER TICKETS

ABBA: Super Troupers (Exhibition) (Southbank Centre)
Africa Utopia Rap Party (Southbank Centre)
An Evening with Stacey Dooley (Lyric Theatre)
And Suddenly I Disappear (Southbank Centre)
Aurora Galore and the Glamorous Weirdos (Southbank Centre)
Bad Luck Cabaret (Southbank Centre)
Bang Said the Gun (Southbank Centre)
Barry Humphries' Weimar Cabaret - An Evening of Degenerate Musik (Barbican Centre)
Black Cat Cabaret - Bohemia (Southbank Centre)
Brian and Robin's Christmas Compendium of Reason (Eventim Apollo)
Burlesque Idol - Grand Final 2018 (Southbank Centre)
Cabaret Fantastique (Southbank Centre)
Circa - Peepshow (Southbank Centre)
Circolombia (Southbank Centre)
Circus - Soap (Southbank Centre)
Circus 1903 (Southbank Centre)
Cirque Eloize - Hotel (Peacock Theatre)
Club Briefs (Southbank Centre)
Club Swizzle (Roundhouse)
Cocoa Butter Club (Southbank Centre)
Debris Stevenson - Poet in da Corner (Royal Court - Jerwood Theatre)
Denim - World Tour (Southbank Centre)
Dita Von Teese - The Art of the Teese (London Palladium)
EFG London Jazz Festival (Southbank Centre)
Elixir (Southbank Centre)
Eric Cantona - An Evening With ... (Eventim Apollo)
Eurotrashed (Southbank Centre)
Fantastic Beaver and Where to Find Her (Southbank Centre)
Frisky and Mannish (Southbank Centre)
Fully Silk (Southbank Centre)
Gals Aloud: Not The Tucking Kind (Southbank Centre)
Hot Brown Honey (Southbank Centre)
House of Burlesque (Southbank Centre)
Ida Barr - Granarchist Bingo (Southbank Centre)
James Bustar - Caught in the Act (Southbank Centre)
Joan Collins - Unscripted (Adelphi Theatre)
Joanna Lumley - It's All About Me (London Palladium)
Joanna Lumley - It's All About Me (Theatre Royal Drury Lane)
John Cooper Clarke - This Time It's Personal (London Palladium)
John Edward - Crossing Over With John Edward (Apollo Victoria Theatre)
La Voix - Hello (Southbank Centre)
Little Mermaid - The Circus Sensation (Southbank Centre)
Lolo Brow: Attention Seeker (Southbank Centre)
Luisa Omielan - Politics for Bitches (Southbank Centre)
Magical Bones (Southbank Centre)
Massaoke (Southbank Centre)
Mel Brooks - Back in the Saddle Again (Eventim Apollo)
Meltdown - Robert Smith's Meltdown (Southbank Centre)
Miss Kiddy and the Cads (Southbank Centre)
Mister Jack presents The Raspberry Cannoli Cabaret (Southbank Centre)
Morgan & West - More Magic for Kids (Southbank Centre)
Morgan & West - Time Travelling Magicians (Southbank Centre)
Pete Firman - Marvels (Southbank Centre)
Pride in London - Rising Stars (Southbank Centre)
River Stage Festival (National Theatre)
Shakespeare & Race (Shakespeare's Globe Theatre)
Sir Ranulph Fiennes (Lyric Theatre)
Speak the Speech (Playhouse Theatre)
TEN - A Decade of Dreams (London Palladium)
Taylor Mac - A 24-Decade History of Popular Music: The First Act (Barbican Centre)
The Art of Drag (Southbank Centre)
The Furies - The Furies present a Super Awesome Power Party (Southbank Centre)
The Greatest Wealth - In Celebration of the NHS (Old Vic Theatre)
The Last Word Festival (Roundhouse)
The Silent Disco Show (Southbank Centre)
The Space In-Between (Southbank Centre)
Theatre Tours (Theatre Royal Drury Lane)
This is Not a Safe Space (Southbank Centre)
Tina C - 20:20 (Southbank Centre)
Venue Tour (London Coliseum)
Venue Tour (London Palladium)
Venue Tour (Shakespeare's Globe Theatre)

ALL CONCERTS

A Night at the Oscars (Southbank Centre, West End)
Adam Ant (Roundhouse, West End)
Afro Celt Sound System (Barbican Centre, West End)
Alanis Morisette (Eventim Apollo, West End)
Alexandra Burke - The Truth Is (London Palladium, West End)
Amadou and Mariam (Southbank Centre, West End)
America (London Palladium, West End)
Angie Stone (Roundhouse, West End)
Australian Pink Floyd Show (Eventim Apollo, West End)
Baluji Shrivastav - Antardrishti - Inner Vision (Southbank Centre, West End)
Beethoven's Ninth (Barbican Centre, West End)
Beethoven's Ninth (Southbank Centre, West End)
Big Girls Don't Cry (Lyric Theatre, West End)
Bowjangle: The Legend of Excalibow (Southbank Centre, West End)
Boyz II Men (Eventim Apollo, West End)
Bridget Jones's Diary Film with Live Orchestra (Apollo Victoria Theatre, West End)
Brit Floyd (London Palladium, West End)
Bryn Terfel (Southbank Centre, West End)
Burt Bacharach - Live in Concert (Southbank Centre, West End)
Carmina Burana (Southbank Centre, West End)
Carols By Candlelight (Barbican Centre, West End)
Chilly Gonzales (Southbank Centre, West End)
Chineke! Orchestra (Southbank Centre, West End)
Christine & The Queens (Eventim Apollo, West End)
Christmas Classics (Barbican Centre, West End)
Christmas Spectacular (Theatre Royal Drury Lane, West End)
Christmas at the Movies (Southbank Centre, West End)
D'Angelo (Eventim Apollo, West End)
David Byrne - American Utopia Tour (Eventim Apollo, West End)
Deacon Blue - To Be Here Someday - The 30th Anniversary Tour (Eventim Apollo, West End)
Del Amitri (Eventim Apollo, West End)
Duane Eddy (London Palladium, West End)
Echo and the Bunnymen - The Stars, The Oceans & The Moon (London Palladium, West End)
Elis James and John Robins (Eventim Apollo, West End)
Elvis Lives (Eventim Apollo, West End)
Fastlove - A Tribute to George Michael (Eventim Apollo, West End)
Fastlove - A Tribute to George Michael (Lyric Theatre, West End)
Franz Ferdinand (Roundhouse, West End)
George Clinton - & Parliament Funkadelic (Roundhouse, West End)
Gilberto Gil (Barbican Centre, West End)
Grand Christmas Classics (Southbank Centre, West End)
Hawkwind - In Search of Utopia (London Palladium, West End)
Hive City Legacy - Activate:: Pollinate :: Liberate (Roundhouse, West End)
Holy Holy (London Palladium, West End)
Jack Johnson (Eventim Apollo, West End)
Jack White (Eventim Apollo, West End)
Janelle Monae (Roundhouse, West End)
Jette Parker Young Artists - Summer Performance (Royal Opera House, West End)
Jimmy Cliff (Roundhouse, West End)
Jingle Bell Christmas (Barbican Centre, West End)
Johann Strauss Gala (Southbank Centre, West End)
John Williams - With Berta Rojas and Paco Pena (Shakespeare's Globe Theatre, West End)
Johnny Marr (Roundhouse, West End)
Kansas Smitty's House Band (Southbank Centre, West End)
Killing Joke (Roundhouse, West End)
King Crimson - An evening with King Crimson (London Palladium, West End)
King's College Choir - Christmas with Kings College Choir (Southbank Centre, West End)
Ladytron (Roundhouse, West End)
Lily Allen (Roundhouse, West End)
Love Actually: Live in Concert (Theatre Royal Drury Lane, West End)
MGMT (Eventim Apollo, West End)
Madeleine Peyroux (Southbank Centre, West End)
Matt Goss (London Palladium, West End)
Messiah (Southbank Centre, West End)
Michael Griffiths (Southbank Centre, West End)
Mozart Requiem (Southbank Centre, West End)
Mozart by Candlelight (Barbican Centre, West End)
Nana Mouskouri - Forever Young (Southbank Centre, West End)
Nick Mason - Nick Mason's Saucerful of Secrets (Roundhouse, West End)
Olafur Arnalds (London Palladium, West End)
Opera for All (London Coliseum, West End)
Orphy Robinson - VAN MORRISON'S ASTRAL WEEKS-50th Anniversary (Southbank Centre, West End)
Paddington in Concert (Theatre Royal Drury Lane, West End)
Parquet Courts (Roundhouse, West End)
Passenger (Roundhouse, West End)
Paul Carrack (London Palladium, West End)
Paul Young - 35 Years of No Parlez (London Palladium, West End)
Pet Shop Boys (Royal Opera House, West End)
Procol Harum (London Palladium, West End)
Proms at... - The Roundhouse: George Benjamin conducts the London Sinfonietta (Roundhouse, West End)
Richard Thompson - The 13 Rivers Tour (Barbican Centre, West End)
Rick Astley (Eventim Apollo, West End)
Roger Taylor's Queen Extravaganza (Eventim Apollo, West End)
Run DMC (Eventim Apollo, West End)
Saxon (Roundhouse, West End)
Shawn Colvin (Southbank Centre, West End)
Simply Sinatra (Southbank Centre, West End)
Sinatra at the Sands (London Palladium, West End)
Sleaford Mods (Roundhouse, West End)
Songs from the Movies (Phoenix Theatre, West End)
Sophie Ellis Bextor (Southbank Centre, West End)
Soul II Soul - 30th Anniversary Tour (London Palladium, West End)
Spandau Ballet (Eventim Apollo, West End)
Star Wars & Beyond (Southbank Centre, West End)
Steve Earle and the Dukes (Barbican Centre, West End)
Steve Hackett - Genesis Revisited (London Palladium, West End)
Steve Hackett - Genesis Revisited (Southbank Centre, West End)
Tchaikovsky Gala Concert (Southbank Centre, West End)
The Best of Burt Bacharach (Southbank Centre, West End)
The Best of John Williams (Barbican Centre, West End)
The Best of John Williams (Southbank Centre, West End)
The Cat Empire (Roundhouse, West End)
The Decemberists (Eventim Apollo, West End)
The Gaslight Anthem (Eventim Apollo, West End)
The Glenn Miller Orchestra (Barbican Centre, West End)
The Glory of Christmas (Barbican Centre, West End)
The Human League - Red Live 2018 (Eventim Apollo, West End)
The Hunger Games in Concert (Southbank Centre, West End)
The John Wilson Orchestra - At the Movies (Southbank Centre, West End)
The Lark Ascending (Southbank Centre, West End)
The Musical Box - The Genesis Extravaganza of Favourites and Rarities 1970-1979 (Eventim Apollo, West End)
The O'Jays (Theatre Royal Drury Lane, West End)
The Proclaimers (London Palladium, West End)
The Rake's Progress (Southbank Centre, West End)
The Roy Orbison Story - Barry Steele & Friends - The 30 Special (Adelphi Theatre, West End)
The Simon and Garfunkel Story (Lyric Theatre, West End)
Thomas Rhett (Eventim Apollo, West End)
Tony Hadley (London Palladium, West End)
UB40 - Cities and Towns (Roundhouse, West End)
Video Games Live (Roundhouse, West End)
War Requiem (London Coliseum, West End)
Yamato - Passion (Peacock Theatre, West End)
Zimmer vs. Williams (Barbican Centre, West End)

ALL COMEDY

Abandoman - The Abandoman Show (Southbank Centre, West End)
Alex Edelman - The Best Bits (Southbank Centre, West End)
Andrew Maxwell - Showtime (Southbank Centre, West End)
Andy Zaltzman - Satirist for Hire (Southbank Centre, West End)
Best of the Comedy Store (Southbank Centre, West End)
Bianca Del Rio - Blame it on Bianca del Rio (Eventim Apollo, West End)
Bill Bailey - Larks in Transit (Wyndham's Theatre, West End)
Card Ninja (Southbank Centre, West End)
Chortle Fast Fringe (Southbank Centre, West End)
Comedy Store Players (Shakespeare's Globe Theatre, West End)
Criminal (Southbank Centre, West End)
Dane Baptiste - G.O.D. (Gold. Oil. Drugs) (Southbank Centre, West End)
Dara O'Briain - Voice of Reason (Eventim Apollo, West End)
Dave Gorman - With Great Powerpoint Comes Great ResponsibilityPoint (Southbank Centre, West End)
Dylan Moran - Dr Cosmos (Eventim Apollo, West End)
Festival of the Spoken Nerd - You Can't Polish a Nerd (Southbank Centre, West End)
Flight of the Conchords (FOTC) (Eventim Apollo, West End)
Fringe Wives Club - Glittery Clittery: A ConSENSUAL Party (Southbank Centre, West End)
Fringe Wives Club - Kids Show (Southbank Centre, West End)
Funz & Gamez (Southbank Centre, West End)
Gina Yashere (Southbank Centre, West End)
Hal Cruttenden - Hal's Comedy Collective (Southbank Centre, West End)
James Acaster - Cold Lasagne Hate Myself 1999 (Vaudeville Theatre, West End)
Jason Manford - Muddle Class (Eventim Apollo, West End)
Jess Robinson - Here Come the Girls! (Southbank Centre, West End)
Joseph Morpurgo - Hammerhead (Southbank Centre, West End)
Julian Clary - Born to Mince (London Palladium, West End)
Katherine Ryan - Katherine Ryan's Glitter Room (Garrick Theatre, West End)
Kevin Bridges - The Brand New Tour (Eventim Apollo, West End)
Knightmare Live (Southbank Centre, West End)
Larry Dean - Fandan (Southbank Centre, West End)
Laurence Clark - An Irresponsible Father's Guide to Parenting (Southbank Centre, West End)
Marcel Lucont - Marcel Lucont's Cabaret Fantastique (Southbank Centre, West End)
Mo Gilligan - AKA Mo The Comedian: Couple Cans (Vaudeville Theatre, West End)
Nina Conti (Southbank Centre, West End)
Paul Smith - Hiya Mate (Eventim Apollo, West End)
Peter Antoniou - Psychic Comedian (Southbank Centre, West End)
Presidents of Laughrica (Southbank Centre, West End)
Reggie Watts (Southbank Centre, West End)
Rose Matafeo (Southbank Centre, West End)
Ross Noble - El Hablador (London Palladium, West End)
Sarah Millican - Control Enthusiast (Eventim Apollo, West End)
Simon Munnery and Friends (Southbank Centre, West End)
Stewart Francis - Into the Punset (Eventim Apollo, West End)
The Bugle Live (Southbank Centre, West End)
The Horne Section (Southbank Centre, West End)
The League of Gentlemen - Live Again (Eventim Apollo, West End)
Tiff Stevenson (Southbank Centre, West End)
Tony Law (Southbank Centre, West End)
Ukeclear Power (Southbank Centre, West End)
Virgin Xtravaganzah - The Apocalypse Xtravaganzah (Southbank Centre, West End)
Whoopi Goldberg (Eventim Apollo, West End)
Zoe Lyons - Entry Level Human (Southbank Centre, West End)


© Dynamic Listing Ltd, UK
1995-2018
PRIVACY and GDPR
Tickets by SeatChoice
Listings powered by Dynamic Listing Ltd

Developed and Maintained by RMJIoldGoogle+ Author

Cookies in Use